Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Jak zainteresować dziecko sportem?

dzieci na boisku

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch to zdrowie. Potwierdzają to liczne badania naukowe, z których jasno wynika, że aktywność fizyczna redukuje możliwość występowania wielu chorób i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Żyjemy jednak w czasach gdy w szczególności młode pokolenie stroni od aktywności fizycznej. Możliwość spędzania wygodnie czasu przed ekranem komputera, konsoli czy telefonu sprawia, że dzieci coraz rzadziej uprawiają jakikolwiek sport. Czy można to jednak zmienić? Jak sprawić, żeby dziecko samo zainteresowało się sportem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak zachęcić dziecko do sportu

Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, czy też starasz się znaleźć dla niego hobby, które odciągnie go od ekranu komputera czy tabletu prezentujemy kilka sposobów na wzbudzenie zainteresowania sportem.

Każdy rodzaj ruchu jest dobry dla dziecka

Dziecko będzie potrzebować nieco czasu, zanim zdobędzie swojego pierwszego gola na boisku piłkarskim, ale w międzyczasie może poćwiczyć podstawowe ruchy, które przygotują je do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Możesz zachęcić dziecko do ruchu wprowadzając przyjazne maluchom ćwiczenia, które pozwolą im przeżywać własne aktywne przygody na dworze. Pamiętaj, że zawsze ostatecznym celem jest ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Może to być po prostu bieganie po podwórku, pluskanie się w basenie, pchanie wózka z lalkami czy też jazda na trójkołowym rowerku. Każda aktywność, która wywoła uśmiech na twarzy malucha i zachęci go do aktywności. Takie proste ćwiczenia pozwolą rozwinąć zdolności motoryczne dziecka, co z kolei będzie stanowić podstawę do uprawiania dowolnego innego sportu w przyszłości.

Nie każdy sport będzie dla dziecka odpowiedni – próbujcie więc wszystkiego

Jeżeli rodzic kocha bieganie i odnosił w nim sukcesy wcale nie znaczy, że jego pociecha automatycznie będzie podzielać jego zainteresowania. Nie należy więc zmuszać dziecka do uprawiania sportu, który z naszej perspektywy wydaje się najlepszy. Daj zatem dziecku szansę popróbować różnych dyscyplin sportowych, by zobaczyć, które wzbudzą jego zainteresowanie. Maluch lubią rzucać piłką przez obręcz? A może kocha kopanie piłki? Różnorodność sportów i obserwacja zachowania dziecka podczas nich są najważniejsze. Postaraj się zatem dać możliwość maluchowi spróbowania różnych dyscyplin inwestując w podstawowe zabawki sportowe dla dzieci (takie jak te dostępne tutaj – https://www.ebajlandia.pl/Zabawki-Sportowe-c852 ). Cały czas pamiętaj, że Ty jako rodzić powinieneś starać się być partnerem do zabawy i dopingować dziecko podczas pierwszych prób sportowych.

Oglądanie ukochanej dyscypliny sportowej

Jeżeli Twoje dziecko wyrazi zainteresowanie konkretnym sportem, możesz zasugerować wspólne oglądanie danej dyscypliny sportowej w telewizji. Obserwowanie profesjonalistów z danej dyscypliny nie tylko pozwoli zainspirować dziecko i pomóc mu w nauce danego sportu, ale może również stać się tradycją między rodzicami i dziećmi taką jak wspólne oglądanie ważnych wydarzeń sportowych z danej dyscypliny. Oprócz oglądania meczów w telewizji warto rozważyć również zabranie dzieci na prawdziwy, lokalny mecz co pozwoli stworzyć wspólne wspomnienia, które Twoje dziecko doceni, gdy już dorośnie.

Dobra zabawa jest ważniejsza od samego wygrywania

Wielu rodziców może mieć marzenie o zobaczeniu swojego dziecka stojącego na podium ze złotym medalem lub trzymającego zwycięski puchar. Należy jednak pamiętać, że sam wysiłek liczy się tak samo (o ile nawet nie bardziej) niż wynik. Kiedy dzieci są na etapie oswajania się z danym sportem, zadanie mu dodatkowego celu, jakim jest wygrana czy dobre wyniki, może wywołać niepotrzebną presję i jedynie zniechęcić pociechę do aktywności fizycznej. Lepiej zatem postępować w myśl starej maksymy, iż dla samuraja nie liczy się cel, tylko droga. Zatem jako rodzić chwal wszelkie postępy malucha, kibicuj mu i ciesz się, że świetnie się bawi.