Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Czas na pierwsze kroki, czyli jak dobrać odpowiednie buty dla dziecka

dzieci

Moment, w którym nasza pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki jest zawsze momentem przełomowym. Od tej chwili tak wiele zmieni się w życiu dziecka i jego rodziców. W tym pełnym ekscytacji czasie ważne jest jednak, aby w porę pomyśleć o odpowiednim obuwiu dla malucha. Nie warto bagatelizować tematów związanych z doborem właściwych butów dla dziecka, ponieważ może to mieć swoje konsekwencje zdrowotne w późniejszym czasie i wiązać się z koniecznością leczenia u specjalisty. Ortopedzi zawracają uwagę na problem związany z niedopasowaniem odpowiedniego obuwia, dlatego przed zakupem warto zrobić rozeznanie, dzięki czemu zrozumiałym stanie w jaki sposób należy dobrać odpowiednie buty dla naszych dzieci.

Kiedy powinniśmy pomyśleć o pierwszych butach?

Wyczucie odpowiedniego momentu na zakup pierwszych butów dla dziecka sprawia rodzicom największą trudność. Zasada jest jednak prosta, dopóki dopóty dziecko nie chodzi nie należy zakładać mu obuwia. Wystarczającym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze grubych skarpet z podeszwą antypoślizgową. W momencie gdy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, także należy z rezerwą podejść do zakupu pierwszej pary. Właściwym momentem będzie czas, w którym dziecko zacznie odpowiednio radzić sobie z utrzymaniem na nogach, a jego ruchy będą stabilne i skoordynowane.

Jakie buty będą odpowiednie dla malucha?

Najważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru pierwszej pary buto dla dziecka jest ich funkcjonalność, a nie wygląd. Najważniejsze jest bowiem zadbanie o prawidłowy rozwój stóp. W tym przydatku należy kierować się kilkoma zasadami.:

  • podstawą jest odpowiednio dobrana podeszwa. Rodzice powinni zwrócić uwagę czy podeszła jest elastyczna. Zbyt sztywna podeszwa ograniczy ruchy dziecka, co nie wpłynie korzystnie na zdrowie stóp. Na rynku dostępne są także podeszwy antypoślizgowe, które zwiększają zachowanie bezpieczeństwa podczas nauki chodzenia
  • lepszym wyborem będą buty sznurowane. Buty na rzepy są może wygodniejszą opcją, niemniej jednak buty sznurowane wygrywają w tym rankingu. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość dopasowania buta, tak aby nie było luzów. W późniejszym etapie życia, w wieku przedszkolnym, można pomyśleć o butach na rzepy, ponieważ przedszkolak łatwiej poradzi sobie z ich obsługą
  • należy wybrać buty, które usztywnią piętę, a których cholewka sięgać będzie za kostkę
  • powinniśmy zadbać o dobór właściwego rozmiaru. But nie może być za duży, ale też za mały. Powinno się wybierać buty dla dzieci z lekkim zapasem, który wynosi od 0,5 cm do 1 cm.

Zastosowanie się do tych zasad pozwoli uniknąć niepożądanych skutków źle dopasowanego obuwia i cieszyć się każdym krokiem dziecka.