Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Zdrowie

Prześwietlenie szczęki – kiedy się je robi i jak wygląda?

szczęka

Prześwietlenie szczęki to po prostu zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy, pozwalające ocenić ich stan. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, a zarazem bardzo ułatwia proces diagnostyczny. Nic dziwnego, że jest tak często zalecane. Kiedy warto wykonać RTG szczęki i jak wygląda badanie?

Kiedy robi się prześwietlenie szczęki?

RTG zębów często wykonuje się w przypadku podejrzenia próchnicy. Badanie pozwala wykryć obecność ciał obcych, zębów zatrzymanych, pozostawionych korzeni i torbieli. RTG umożliwia stwierdzenie występowania lub braku zawiązków zębowych. Dzięki niemu zauważyć można zmiany patologiczne przy korzeniach, a nawet zmiany nowotworowe. Badanie ma więc przede wszystkim wymiar diagnostyczny. Dentysta może zlecić RTG szczęki przed wykonaniem pewnych zabiegów jak ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe i protetyczne, wszczepienie implantów. Specjalista może wówczas dokładnie sprawdzić stan zębów i ich rozmieszczenie. Osoby, które chcą założyć aparat ortodontyczny również muszą wykonać badanie RTG.

Jak wygląda prześwietlenie szczęki?

Prześwietlenie szczęki trwa zaledwie chwilę. Na początku radiolog prosi pacjenta o ubranie specjalnego fartucha ochronnego i instruuje o tym, jak będzie wyglądać badane. Osoba, która przyszła na prześwietlenie, musi oprzeć ręce, czoło i brodę na specjalnych podpórkach pantomografu. Następnie zaciska ona zęby na specjalnym uchwycie. Radiolog wychodzi z pomieszczenia i uruchamia urządzenie, które obraca się wokół głowy pacjenta, który powinien stać nieruchomo. Trwa to zaledwie chwilę.

Gdzie wykonać RTG szczęki?

RTG szczęki wykonać można w różnych placówkach stomatologicznych. Dobrze zwrócić uwagę na posiadany przez nich sprzęt. Osoby mieszkające w Warszawie mogą udać się do gabinetu Dentyści Pod Jedynką na Mokotowie. Posiada on nowoczesny tomograf stomatologiczny MayRay Hyperion X5 3D, wyposażony w system MultiPan. Pozwala on w trakcie jednego badania panoramicznego wykonać aż 5 różnych równoległych pantomogramów. Jednocześnie nie powoduje on zwiększenia dawki promieniowania dla pacjenta, a badanie trwa niecałe 6 sekund, co sprawia, że urządzenie jest jednym z najbezpieczniejszych dla pacjentów na rynku. Placówka dysponuje również aparatem RTG RX DC z systemem radiografii cyfrowej.

Prześwietlenie szczęki to jedno z podstawowych badań w stomatologii, pozwalający zdiagnozować wiele problemów lub ułatwiające specjaliście przeprowadzenie wybranych zabiegów. RTG szczęki to badanie krótkie i bezbolesne, a za sprawą małej dawki promieniowania, również bezpieczne.