Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Mama

Proste sposoby na uspokojenie noworodka

dziecko

Płaczące dziecko to zmora każdej mamy. Kobiety, które dopiero odnajdują się w roli mamy, często czują się bezsilne, kiedy nie mogą uspokoić malucha. Są jednak sposoby, na uspokojenie płaczącego dziecka. Co zrobić, by przynieść noworodkowi ulgę i spokojnie utulić go do snu?

Upewnij się, że…

Pierwszym krokiem do uspokojenia dziecka jest sprawdzenie, czy nic mu nie brakuje, a jego podstawowe potrzeby są spełnione. Upewnij się, czy dziecko jest najedzone, czy nie jest mu za ciepło lub zimno i czy ma czystą pieluszkę. Jeśli te wszystkie warunki są spełnione, a dziecko wciąż płacze można spróbować uspokoić je przy użyciu kilku trików.

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Popularnym sposobem na uspokojenie noworodka jest spowijanie. To szczelne owijanie dziecka w kocyk lub specjalny otulacz, w taki sposób, że rączki dziecka przylegają do jego ciała. Dziecko, w brzuchu mamy, ma ograniczoną ilość miejsca i jest do tego przyzwyczajone. Owinięcie dziecka w kocyk przypomina warunki, w jakich dorastał w brzuchu mamy. To dla niego komfortowa pozycja. Spowijanie uspokaja dziecko i ułatwia zaśnięcie.

Kolejną metodą na uspokojenie malucha jest szum. Dzieci często uspokajają się przy dźwiękach pralki, odkurzacza czy kuchennego okapu. To dlatego, że przebywając w brzuchu, słyszało podobne dźwięki. Nie trzeba jednak włączać odkurzacza, by osiągnąć ten efekt. W sklepach można kupić specjalne misie-szumiesie, które po włączeniu wydają z siebie biały szum. Można również ściągnąć specjalną aplikację na telefon, która zawiera szumiące dźwięki jak dźwięk odkurzacza, samochodu czy pralki.

Dla noworodka najważniejsza jest bliskość mamy. To uspokaja go najlepiej. Może być tak, że dziecko będzie miało kolkę i tylko mama będzie w stanie ukoić cierpienie malucha. W takiej sytuacji warto dziecko pokołysać i pośpiewać mu spokojne kołysanki. W przypadku kolki świetnie sprawdza się działanie ciepła. Ciepło rozluźnia mięśnie, dlatego można przyłożyć dziecku coś ciepłego do brzuszka czy zrobić mu krótką kąpiel.

Mamy, które nie mogą uspokoić noworodka, często czują się bezsilne i sfrustrowane. To jednak zupełnie normalna sytuacja. I noworodek i mama dopiero dostosowują się do nowej sytuacji. W kryzysowych sytuacjach warto wypróbować spowijanie, wykorzystać szum i po prostu być blisko dziecka. Jeśli dziecko przechodzi koli, warto pamiętać, że ciepło ulży maluchowi w tej sytuacji. Jeśli dziecko nie chce zasnąć bez mamy, można mu włożyć jakąś część ubrania do łóżeczka. Zapach mamy uspokoi malucha i pozwoli mu spokojnie zasnąć.