Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Uncategorized

Okna plastikowe czy rewniane – jakie wybrać?

okno

Wymiana okien, choć wykonywana bardzo rzadko, może przynieść inwestorowi dużą dozę niepokoju. Największym orzechem do zgryzienia pozostaje wybór pomiędzy oknami plastikowymi a drewnianymi. I choć nie jednemu drewniane okna mogą kojarzyć się ze starymi technologiami, to w rzeczywistości stolarka okienna wykonana z drewna jest obecnie wzrastającym trendem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszelkie wady i zalety obu opcji.

Okna Plastikowe

Niegdyś kojarzone z nowoczesnością, dziś najczęściej wybierane jako wariant ekonomiczny. Prawie każdy producent stolarki okiennej ma je w swojej ofercie. Niewątpliwie cena jest głównym wyznacznikiem wyboru okien plastikowych. Są one dużo tańsze od okien drewnianych. Ponadto ich dużą zaletą jest fakt, że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Łatwo utrzymać je w czystości oraz nie potrzebują konserwacji.
Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet okna PCV posiadają również wady. Pierwszą i największą jest surowiec, z jakiego jest wykonywana stolarka. Wpływ wysokich temperatur powoduje wzrost objętości i rozszerzalność plastiku. Dlatego długoterminowa ekspozycja tego surowca na czynniki zewnętrzne jak silne promienie słońca, będzie w dłuższej perspektywie powodowała odkształcenia. Mimo to stolarka okienna PCV może służyć swoim właścicielom długie lata, zachowując niezmiennie swoje właściwości. Kiedy jednak dojdzie do uszkodzenia, niestety konieczna będzie wymiana okien.

Okna drewniane

Drewniane okna, w opinii klientów, z powodzeniem można zaliczyć do tych z kategorii luksusowych. Jednak wzrastający trend ekologiczny sprawia, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Ponadto często stanowią główny czynnik wystroju całego wnętrza. Do domu lub mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim najbardziej będzie odpowiednia drewniana stolarka okienna. Nada wnętrzom prawdziwego szyku i elegancji.W przeciwieństwie do okien plastikowych wykazują się bardzo dobrą izolacją cieplną oraz szczelnością. Nie ulegają one działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Największym jednak mankamentem, jakim wykazują się okna drewniane, jest konieczność ich regularnej konserwacji. W celu przedłużenia ich żywotności oraz ładnego wyglądu należy stosować środki zapobiegawcze. Należy do nich dokładne wyczyszczenie warstwy wierzchniej, sprawdzenie, czy nie pojawiły się uszkodzenia oraz pokrycie środkiem zabezpieczającym.
Ciekawym rozwiązaniem dla nowoczesnych budynków z surową elewacją są okna drewniano- aluminiowe. To nowoczesne rozwiązanie łączące elegancję, naturalność oraz ekologię. Nie każdy jednak producent stolarki okiennej ma takie okna w swojej ofercie.

Które okna wybrać?

Czynników wpływających na wybór okien jest bardzo wiele. Decyzja musi być z pewnością przemyślana i odpowiednio podsumowana. Jeżeli najważniejsza jest cena, to wybór pada na okna wykonane z PCV. Gdy jednak wchodzą w grę kwestie środowiskowe i jakościowe, to swoją uwagę należy skierować ku oknom wykonanym z drewna. Drewniane okna sprawdzą się również lepiej, kiedy okno zajmuje większą powierzchnię. Drewno jest bardziej wytrzymałym surowcem, który zapewni bezpieczeństwo konstrukcji.