Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Uroda

Laserowe usuwanie naczynek – wszystko, co trzeba wiedzieć

kobieta

Współczesna medycyna okazuje się nieoceniona w rozwiązywaniu wielu problemów natury nie tylko zdrowotnej, ale także estetycznej. Przynosi ona ulgę między innymi pacjentom z pękającymi naczynkami i rumieniem – laserowe zamykanie naczynek nigdy nie było tak proste i skuteczne jak obecnie. Oto wszystko co należy wiedzieć decydując się na zabieg.

Laserowe zamykanie naczynek – dla kogo?

Zabieg laserowego zamykania naczynek dedykowany jest wszystkim pacjentom, którzy zmagają się z nieestetycznymi zaczerwieniami lub tak zwanymi pajączkami, pojawiającymi się na skórze w formie cienkich czerwonych lub sinych żyłek. Działanie lasera okazuje się także pomocne w przypadku występowania wrodzonych malformacji naczyń włosowatych oraz naczyniaków starczych.

Przygotowanie do laserowego zamykania naczynek

Na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także w solarium) oraz stosowania balsamów samoopalających, a miesiąc wcześniej konieczne jest odstawienie preparatów zawierających witaminę A oraz rezygnacja z zabiegów takich jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny. Na tydzień przed laserowym zamykaniem naczynek, pacjenci powinni odstawić wszelkie zioła oraz suplementy fotouczulające, np. herbatki z dziurawca.

Jak wygląda zabieg zamykania naczynek?

Laser najczęściej wykorzystywany do przeprowadzenia zabiegu emituje fale o długości 1064 nm. W zależności od stopnia zaawansowania zmian i ilości naczynek wymagających zamknięcia, cała procedura, wraz z przygotowaniem, trwa 15 – 45 minut. Podczas działania lasera pacjent może odczuwać lekkie pieczenie, kłucie bądź dyskomfort, bowiem skóra nie jest wcześniej znieczulana – zaaplikowanie środka znieczulającego prowadzi do obkurczenia naczyń i w konsekwencji zabieg byłby nieskuteczny; nieprzyjemne dolegliwości nie powinny być jednak zbyt intensywne, ponieważ laser jest wyposażony jest w specjalną chłodzącą końcówkę.

Pacjenci, u których zmiany zajmują niewielki obszar, zamykanie naczynek przeprowadzane jest jednorazowo; jeśli jednak ilość zaczerwienień jest znaczna, konieczne może się okazać kilkukrotne powtórzenie zabiegu, w odstępach wynoszących minimum 6 tygodni.

Jak postępować po laserowym zamykaniu naczynek?

Usuwanie rumienia oraz laserowe zamykanie naczynek nie jest zabiegiem skomplikowanym oraz inwazyjnym, w związku z tym nie ma konieczności dłuższego pobytu w klinice – pacjent zostaje od razu wypisany do domu i nie powinny mu towarzyszyć dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Przez 24 godziny zaleca się powstrzymanie od stosowania jakichkolwiek kosmetyków (nie należy wykonywać makijażu), a przez około tydzień powinno się unikać sytuacji mogących powodować przegrzanie skóry, takich jak intensywne ćwiczenia, gorące kąpiele czy korzystanie z sauny. Lekarz wykonujący zabieg przekazuje także pacjentowi informacje na temat stosowania kremu wspomagającego regenerację podrażnionej skóry.