Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Jakie aplikacje i gry są dla dzieci niebezpieczne?

dziecko

Większość osób, która korzysta ze smartfonów, nie wyobraża sobie powrotu do klasycznych telefonów z klawiaturą. Postępujące zjawisko smartfonizacji w Polsce jest zjawiskiem naturalnym, ale trzeba mieć świadomość zagrożeń, które z niego wynikają. Coraz młodsze dzieci umieją korzystać z urządzeń mobilnych. Odpowiedzialny rodzic powinien wiedzieć, jak może sprawdzić, które gry i aplikacje mogą być dla dziecka niebezpieczne. 

Aplikacje bukmacherskie 

Bukmacher BETFAN poprzez swój luźny, a nawet komediowy sposób komunikacji może przyciągnąć młodszych odbiorców, którzy zechcą pobrać aplikację BETFAN na swój telefon. Pamiętajmy jednak, że aplikacje bukmacherskie są nieodpowiednią formą rozrywki dla nastolatków. Zgodnie z prawem polskim osoby niepełnoletnie nie mogą brać udziału w obstawianiu zakładów sportowych. 

Niebieski wieloryb i wyzwanie lalki Momo 

W sieci pojawia się wiele niebezpiecznych łańcuszków, które mają na celu skłonienie dzieci do konkretnych zachowań. Wyzwania typu “niebieski wieloryb” lub “lalka Momo” to przykłady z wielu niebezpiecznych gier, w których dzieci wykonują niebezpieczne zadania. Ostatnio coraz częściej mówi się o nowym łańcuszku wysyłanym przez niejaki Jonathana Galindo, którego zdjęcia przypominają zniekształconą wersję postaci z popularnej bajki Disneya. Postać prowadzi akcję poprzez WhatsApp, Instagram i Tiktok, gdzie zachęca do wykonywania różnych zadań i podejmowania wyzwań. Z początku zachowania są proste i nie wzbudzają podejrzeń, jednak następnie mogą przybrać niebezpieczną formę. 

Kradzież danych i wirusy 

Pamiętajmy, że aktywność w Internecie niesie za sobą ryzyko kradzieży danych osobowych. Dziecko, które nie jest świadome zagrożeń, może pobrać na urządzenia mobilne aplikacje, przez które utracimy nasze dane. Dzieci zakładając konta w aplikacjach z grami, często proszone są o podanie danych, które mogą być poufne. Ponadto ściągając aplikacje z nieznanych źródeł można zainfekować urządzenie wirusem.

Kontrola rodzicielska na urządzeniach mobilnych 

Dzieci nieświadome czyhających zagrożeń mogą instalować aplikacje, które są dla nich nieodpowiednie. W jaki sposób uchronić dziecko przed szkodliwymi aplikacjami? Obecnie na rynku jest wiele aplikacji kontroli rodzicielskiej, dzięki którym rodzic może śledzić zachowanie dziecka w internecie oraz ograniczyć czas korzystania z urządzeń mobilnych. Aplikacje tego typu gwarantują rodzicom, że ich pociechy znajdą w internecie treści stosowne do ich wieku. 

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie – podsumowanie

Dzieci chętnie sięgają po smartfony i tablety w celu obejrzenia ulubionej bajki czy zagrania w grę. Rodzice doceniają wartość aplikacji edukacyjnych w rozwoju ich dzieci. Wykorzystując urządzenia mobilne do nauki, łączy się przyjemne z pożytecznym. Najbardziej powszechne są aplikacje do nauki angielskiego, dzięki którym dziecko ma szansę osłuchać się z językiem obcym. Warto jednak uważnie pilnować, w jaki sposób nasze dziecko korzysta z internetu. Smartfony i tablety to okazja do dobrej zabawy, ale i duże niebezpieczeństwo. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi treściami w internecie.