Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Jak wybrać oświetlenie do dziecięgo pokoju?

pokój
Urządzanie pokoju dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Pomieszczenie musi być bowiem dopasowane do wszystkich aktywności dziecka: nauki, zabawy czy odrabiania lekcji. Warto wspomnieć, że liczy się nie tylko wystrój pokoju, ale również funkcje praktyczne takie jak oświetlenie. To właśnie od światła zależy komfort użytkowania pokoju. Dlatego należy dobrze rozplanować oświetlenie i postawić na kilka rodzajów lamp.

Jakie światło przy biurku?

Dziecko uczy się i odrabia lekcje przy swoim biurku. Odpowiednia lampka biurkowa to zatem klucz do sukcesu i uzyskanie dobrego światła do pracy naszej pociechy. Oświetlenie powinniśmy umieścić po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, dzięki czemu nie będzie zasłaniać sobie światła podczas pisania. Żarówka w pokoju dziecięcym nie powinna być zbyt intensywna, aby nie razić wzroku dziecka. Światło nie może też być zbyt delikatne, aby nasza pociecha nie wytężała mocno wzroku. Do biurka polecana jest biała barwa światła sprzyjająca koncentracji dziecka na nauce. Nie bez znaczenia jest także kształt i możliwość regulacji kierunku światła. Lampka do pokoju dziecięcego powinna dawać możliwość dostosowania do potrzeb dziecka.

Lampka przy łóżku

W pokoju dziecięcym powinna się znaleźć także lampka nocna. Sprawdzi się szczególnie w przypadku maluchów lubiących czytać przed snem. Lampka nocna to także sposób na wieczorne oświetlenie pokoju oraz ciekawy design. Sprzedawcy oferują kinkiety z możliwością zmiany położenia klosza, która jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Oświetlenie koło łóżka powinno być nieco słabsze i mieć ciepłą barwę, co ułatwi zasypianie. Delikatne światło lampki nocnej może towarzyszyć dziecku przez całą noc.

Centralna lampa

Najlepszym oświetleniem podczas zabaw naszej pociechy okaże się lampa sufitowa w centralnej części pomieszczenia. Dla dziecka można wybrać lampę sufitową z postaciami z bajek albo o wymyślnym kształcie. W gusta malucha trafią także kolorowe abażury. Sporą zaletą lamp wiszących jest możliwość regulacji dopasowującą produkt do rozmiarów pokoju oraz wzrostu dziecka.

Ważne cechy lamp do pokoju dziecięcego

W pokoju dziecka warto zastosować oświetlenie LED, które zabezpieczy pociechę przed oparzeniem. Światło powinno być zbliżone do naturalnego dziennego, co pozwoli na ochronę wzroku. Dość istotna jest barwa światła: biała pobudza do działania i poprawia koncentrację, a ciepła relaksuje. Planując oświetlenie do pokoju dziecka, powinniśmy zastanowić się nad mocą żarówek. Mocniejsze możemy umieścić w lampie sufitowej lub na biurku. Słabsze powinny znaleźć się koło łóżka dziecka.