Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Jak przygotować się do świątecznej sesji zdjęciowej z dzieckiem?

aparat

Święta to wyjątkowy czas, który każdy z nas chce pozostawić w pamięci jak najdłużej. Pomagają nam w tym zdjęcia, są one najlepszą pamiątką, po którą każdy z nas najchętniej sięga. Pięknie oprawione zdobią nasze domy czy wypełniają albumy. Jednak każdy, kto ma dzieci, doskonale wie, że sfotografowanie ich we własnym zakresie jest nie lada wyczynem. Dodatkowo zrobić takie ujęcie, żeby nadawało się do wyeksponowania nad pięknym kominkiem, często przekracza nasze umiejętności i możliwości. W takich sytuacjach po pomoc możemy zwrócić się do profesjonalisty.

Jak wygląda sesja zdjęciowa dla rodziny?

Przede wszystkim każdy fotograf ma swoje własne zasady. Przed wyborem odpowiedniego studia warto poszukać informacji na jego temat i przeglądnąć udostępnione przez autora zdjęcia. Jeśli ich jakość nam odpowiada, warto, jest zadzwonić i porozmawiać. Często istnieje możliwość wyboru miejsca, w którym chcemy, by taka sesja się odbywała. Musimy się zastanowić czy ma to być nasz świątecznie przystrojony dom, czy jednak ma się to odbyć w profesjonalnym studio fotograficznym.

W momencie, gdy w sesji udział biorą dzieci, należy założyć, że potrwa ona nieco dłużej. Osoba fotografująca musi je poznać, nawiązać jakąś relację, aby nie czuły lęku przed nową sytuacją. W tym wypadku także rodzice odgrywają dużą rolę, ponieważ dzięki wcześniejszym rozmowom, są w stanie przygotować nieco starsze pociechy do tego wydarzenia .

Jeśli chodzi o kilkumiesięczne maluszki, to najlepiej jest się dostosować do ich rytmu dnia. To niesamowicie ułatwi pracę.

Jak przygotować dziecko i siebie do sesji fotograficznej?

Okres przedświąteczny jest gorącym czasem również w studio fotograficznym. Przede wszystkim, musimy pamiętać, że wiele osób chce uwiecznić te wspaniałe momenty. Najlepiej jest więc zadbać o dogodny termin na długo przed tym wydarzeniem. Będziemy mieli możliwość swobodnego  wyboru dnia, który najbardziej nam odpowiada. Przy wyborze godzin powinniśmy kierować się tym, jak w ciągu doby funkcjonują nasze dzieci, czy są bardziej aktywne rano, czy raczej w godzinach popołudniowych i od ich rytmu uzależnić termin. Trzeba w tym momencie założyć również, że może to potrwać dość długo i nie planować innych ważnych spotkań tego dnia.

Znaczenie ma również to czy zdjęcia będą powstawały w studio fotograficznym, czy w naszym domu. Jeśli organizujemy sesję we własnym domu, to wcześniej musimy zadbać o porządek i czystość w miejscach, w których chcemy, by nas fotografowano. Każdy szczegół ma znaczenie, więc należy postarać się o świąteczne ozdoby, światełka, świece czy stroiki, które podkreślą charakter uroczystości. W studio fotograficznym wszystko to mamy zapewnione.

Pozostaje nam przygotowanie odświętnego ubrania. Najlepiej wybrać kilka kompletów dla każdego, aby wspólnie z fotografem móc coś pozmieniać i dopasować do kolejnych ujęć. Ubrania powinny być świeżo wyprane, wyprasowane i niezniszczone. Należy również pamiętać o odpowiednich butach. Dziecięce kreacje powinny być wygodne i lubiane prze pociechy.

Do studia warto zabrać ze sobą ulubione zabawki, maskotki naszego malucha, by poczuło się spokojniej i bezpieczniej.

Staranne uczesanie, makijaż, manicure oraz odświętne dodatki w przypadku osób dorosłych podkreślą charakter spotkania.

Co powinniśmy wiedzieć przed pierwszą sesją?

Przed pierwszą sesją powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że jest to nowa sytuacja dla całej rodziny i dla każdego może być trochę stresująca. Warto zabrać więc ze sobą przekąski, napoje, ulubioną muzykę, pomoże to w rozładowaniu napięcia. Ciężko jest się skupić na czymkolwiek kiedy czujemy głód. Szybciej także tracimy energię i ochotę do dalszej pracy, a takie spotkanie powinno być przede wszystkim dobrą zabawą dla całej rodziny. Wspomnienia z samej sesji również mogą być przyjemne i godne zapamiętania.