Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Zdrowie

Jak dobrać okulary?

okulary

W ostatnim czasie noszenie okularów jest nie tylko sposobem na korekcję wzroku, ale również trendem modowym. Jednak mają one za zadanie przede wszystkim korygować wady wzroku, dlatego tak ważne jest, aby były prawidłowo dobrane. W przeciwnym wypadku zamiast pomóc, mogą zaszkodzić naszym oczom? Czym kierować się przy wyborze okularów?

Oprawki

Dobrze dobrane oprawki nie spadają, nie uciskają w okolicach uszu czy skroni oraz na nosie, mostek okularowy nie powoduje “odcisków” na nosie po ich zdjęciu. Ważne też, by wiedzieć, czy substancja, z której zostały wykonane, nie uczula pacjenta. Dobry optyk wypytuje o to klienta podczas wywiadu.

Soczewki

Dobór odpowiednich soczewek to podstawa przy wyborze okularów. Konsekwencje stosowania niewłaściwych soczewek mogą być poważne, wada wzroku może się nawet pogłębić. Warto zwrócić uwagę, czy szkła nie deformują znacznie kształtów, krawędzi, czy widzimy wyraźnie.

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru okularów?

  • miejsce zakupu – tylko u optyka, w profesjonalnych salonach optycznych. Unikajmy miejsc typu stragany, czy lokalne bazary. Osoby tam sprzedające zazwyczaj nie są kompetentne do udzielania porad na ten temat, a same okulary gorszą jakość wykonania
  • sprzedawca – rzetelny optyk większość czasu poświęca na dokładne badanie wzroku i wywiad z pacjentem
  • konsultacja – powinna być rzeczowa, optyk powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat stylu życia pacjenta, zwłaszcza o to, co może mieć związek z widzeniem, np. o pracę, czy jest przed komputerem, wypytać o uczulenia itp.

Soczewki do zadań specjalnych

Istnieją soczewki jednoogniskowe, one korygują jeden rodzaj wady wzroku, oraz wieloogniskowe – pomocne, gdy równocześnie występuje np. krótkowzroczność i dalekowzroczność. Są też soczewki trójogniskowe, np. popularne ostatnio soczewki progresywne, w których zastosowano tzw.płynną ogniskową. Umożliwiają widzenie zarówno z bliska, z daleka, jak też w odległości pośredniej. Z kolei osobom przebywającym długo na zewnątrz poleca się soczewki fotochromowe, które zabarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, ograniczając ich wpływ na oczy. Ich zaletą jest to, że dostosowują się do poziomu oświetlenia poprzez stopniowe zaciemnianie, nie następuje ono gwałtownie.

Dużo jednak zależy od samego badanego, który to podczas wykonywania badania przez optyka komunikuje mu, czy i jak widzi. Żadne, nawet najlepsze urządzenia pomiarowe nie zastąpią komunikacji z optykiem. Badanie nie zawsze jednoznacznie określa stopień wady.

Jak widać, wybór dobrych okularów wcale nie jest łatwy. Jednak jeśli trafimy do dobrego optyka, wybór odpowiednich szkieł pomoże nam lepiej widzieć, a także świetnie się prezentować w wybranych oprawkach.

Więcej informacji o okularach znajdziesz tutaj.