Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Dziecko

Jak dobrać hulajnogę do wieku dziecka?

zabawa

Hulajnogi dla dzieci są idealnym sposobem do zachęcenia ich do aktywnego spędzania wolnego czasu. Hulajnoga może idealnie zastąpić rower, a także zajmuje znacznie mniej miejsca. Dzięki niej możemy nauczyć dziecko sprawnego poruszania się na dwóch kołach oraz sprawimy mu wiele radości. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio dobrać hulajnogę dla dziecka.

Jak odpowiednio dobrać hulajnogę?

Hulajnogę powinniśmy dobierać raczej pod kątem wysokości dziecka, a także jego zdolności motorycznych. Istnieje przedział wiekowy na hulajnogach zawarty przez producenta, ale nie do końca warto kierować się tylko nim. Jeśli nasze dziecko dobrze radzi sobie z utrzymaniem równowagi, hulajnogi o dwóch kołach będą już odpowiednie w wieku 3 lat. Niektóre dzieci nie czują się zbyt pewnie i jeszcze w wieku 3, czy 4 lat wolą hulajnogi na trzech kołach. Dzieciom pod 2 roku życia warto kupić hulajnogę o trzech kołach, które są znacznie bardziej stabilne. Dziecko może używać jej do 3 roku życia. Posiadają one również platformę, która usytuowana jest nieco niżej, by dziecko mogło swobodnie na niej stanąć.

Dla dwulatków będą odpowiednie mini hulajnogi i jeździki. Przede wszystkim posiadają one 3 koła, które są znacznie bardziej stabilne i bezpieczniejsze. Mają również regulowaną rączkę, dzięki czemu można dostosować jej wysokość do wzrostu dziecka. Wysokość drążka kierownicy powinna być około 30 cm niższa niż wzrost naszego dziecka.

Hulajnoga dla trzylatka może posiadać już tylko dwa koła, ale dla dzieci o gorszej koordynacji ruchowej warto pomyśleć nadal o hulajnodze na trzech kołach. Może mieć ona już znacznie lepsza konstrukcję, ponieważ dzieci w tym wieku są nieco cięższe. Regulowana wysokość kierownicy hulajnogi pozwoli na korzystanie z niej aż do 4 roku życia.

Hulajnoga dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym powinna mieć już znacznie bardziej stabilną oraz wzmocnioną konstrukcję z udźwigiem do 40 kg. Wybierzmy hulajnogę metalową, z regulowaną kierownicą. Warto również postawić na model z umieszczonym z tyły hamulcem, bądź hamulcem w kierownicy. Tak skonstruowana hulajnoga posłuży dziecku znacznie dłużej. W takim modelu można również pomyśleć o wyższej konstrukcji. Dziecko w wieku 7 lat może mieć już hulajnogę z pompowanymi kołami, która będzie odpowiednia na różnego typu nawierzchnię.

Dla dzieci w wieku szkolnym można pomyśleć również o hulajnodze składanej, która będzie łatwiejsza w transporcie. Powinna mieć przy tym dość solidną, aluminiową konstrukcję.

Od jakiego wieku kupić hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi elektryczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy nasze dziecko musi przemieszczać się na większe odległości. Specjalny mechanizm pozwala przestawić hulajnogę tak, by mógł być w niej wyłączony napęd elektryczny. Hulajnoga elektryczna to odpowiedni zakup, kiedy nasze dziecko ma już co najmniej 13 lat.

Warto, by przedtem wykonało sobie kartę rowerową, by mogło jeździć hulajnogą nie tylko po ścieżkach rowerowych, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie ich brakuje. To dobry sposób na ułatwienie mu transportu np. ze szkoły i z powrotem.