Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Zdrowie

Domowa opieka nad seniorem

senior

Opieka nad seniorem jest trudnym zadaniem, szczególnie jeśli starsza osoba jest schorowana i nie potrafi sobie samodzielnie radzić. Ciągła opieka jest wymagającym zadaniem, które związane jest również z posiadaniem odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Jego kupno to spory wydatek, który obciąża portfel. Nie trzeba jednak kupować łóżek, materacy czy balkoników – można je wypożyczyć w korzystnej cenie.

Jak zorganizować opiekę w domu?

Choroby podeszłego wieku, osłabienie, kłopoty z pamięcią – to tylko część problemów, z którymi muszą zmierzyć się osoby sprawujące opiekę nad seniorami. Jeśli senior jest samodzielny i w pełni świadomy swojej sytuacji, może być pozostawiany w domu bez opieki. Co kilka godzin ktoś powinien jednak zajrzeć do mieszkania i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Osoby mające problemy z chodzeniem, jedzeniem czy pamięcią powinny znajdować się jednak pod stałą opieką i przebywać wyłącznie w towarzystwie innych osób. Senior potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł odpocząć, dlatego też warto by miał osobny pokój. Przestrzeń powinna być raczej pusta – nie potrzeba zbędnych sprzętów, przez które można się potknąć czy przewrócić. Dobrze, by senior miał specjalne łóżko z regulowanym oparciem pleców i specjalną barierką. Takie łóżka dla chorych są wygodne i zapobiegają powstawaniu odleżyn – okazują się niezbędne dla osób, które są obłożnie chore i przez to unieruchomione.

Opieka pielęgniarki

Członkowie rodziny nie zawsze są w stanie sprawować całodobową opiekę nad seniorem. W końcu chodzą do pracy, mają dzieci i wiele innych zobowiązań. Takie osoby mogą skorzystać z pomocy pielęgniarki lub wyspecjalizowanych opiekunów, którzy sprawują opiekę podczas nieobecności domowników. Są to osoby specjalnie wyszkolone, przez co osoby starsze z nimi pozostawione są bezpieczne. Za usługę opiekunów i całodobową opiekę pielęgniarską należy zapłacić z własnej kieszeni. Skierowanie od lekarza uprawnia jednak rodzinę seniora do złożenia w MOPS-ie wniosku o przyznanie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Pielęgniarka będzie wówczas odwiedzała swojego pacjenta w domu i pomagała rodzinie świadcząc wobec chorego usługi pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i lecznicze.

Specjalistyczny sprzęt

Warto pamiętać, że opieka nad osobą starszą wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Są to nie tylko łóżka dla chorych, ale także specjalne materace, kule ortopedyczne czy koncentratory tlenu. Taki sprzęt medyczny może zostać wypożyczony, co znacznie bardziej się opłaca niż zakup. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych gwarantuje bezpłatny transport sprzętu medycznego i jego ustawienie. Opłaty są ponoszone za każdy miesiąc użytkowania, co jest korzystne w szczególności dla osób potrzebujących kul czy wózka inwalidzkiego na maksymalnie kilka miesięcy. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla osób w trudnej sytuacji materialnej, które wcale nie muszą rezygnować ze specjalistycznego łóżka dla seniora.