Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Zdrowie

Dolegliwości i choroby wieku niemowlęcego

chore dziecko

Gdy na świecie pojawia się nowy, mały człowiek, świeżo upieczonych rodziców niepokoi niemal wszystko. Każdy oddech, płacz, wysypka, czy nadmierna senność powoduje lęk o zdrowie dziecka. Występuje wiele chorób i dolegliwości okresu noworodkowego takich jak:

  • żółtaczka fizjologiczna;
  • kolka;
  • bezdech senny;
  • sapka;
  • choroba krwotoczna;
  • zakażenia okołoporodowe;
  • refluks;
  • potówki;
  • ciemieniucha, itd.

Jednak nie każdy z tych objawów może być czymś groźnym i niepokojącym.

Żółtaczka fizjologiczna

Pierwszą chorobą z jaką mierzą się noworodki i to już w drugiej dobie swojego życia jest żółtaczka fizjologiczna. Objawia się zażółceniem skóry, jak i białek oczu. Nie ma jednak czym się martwić, gdyż jest to naturalny proces rozpadu czerwonych krwinek, których w życiu płodowych dziecko potrzebowało zdecydowanie więcej niż po narodzinach. Niepokojące objawy takie jak nadmierna senność niemowlaka, oraz niski apetyt mogą być jednak niepokojące. Objawy żółtaczki fizjologicznej ustępują u dzieci urodzonych w czasie, po okołu 10 dniach, lecz zdarza się że poziom bilirubiny, czyli żółtego barwnika w skórze jest zbyt wysoki, lub żółtaczka nie ustępuje. Gdy wartość bilirubiny jest zbyt wysoka stosuje się fototerapię, czyli umieszcza się noworodka w specjalnych łóżeczkach z lampami UV i zakrywa się im oczka okularkami. Terapia ta wiąże się z pobytem w szpitalu, chodź na rynku pojawiają się nieliczne firmy wynajmujące taki sprzęt do domowego naświetlania. W wyjątkowych przypadkach gdy naświetlanie jest nieskuteczne wymagane jest przetoczenie krwi.

Bolący brzuszek, czyli kolka u niemowlaka

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości maluszków. Objawia się długimi, często regularnymi napadami płaczu, który ciężko opanować. Przyczyn kolki nie są znane, ale jest wiele domniemanych przyczyn, począwszy od złego przystawiania dziecka do piersi gdy jedząc połyka powietrze, co może dziać się również przy karmieniu butelką, poprzez niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, aż po alergie pokarmowe. Kolki mijają samoistnie przed ukończeniem przez dziecko 5 miesiąca życia, można stosować różnego rodzaju preparaty homeopatyczne, czy napary ziołowe, lecz nie udowodniono ich skuteczności.

Bezdech u noworodków

Bezdech jest zaburzeniem oddechu, które polega na przerwie w oddychaniu trwającym od kilku sekund, a wiążącym się w dłuższym czasie z tak zwaną śmiercią łóżeczkową. W obawie przed jej konsekwencjami wielu z rodziców decyduje się na zakup monitorów snu, które mają za zadanie wykrywać zaprzestanie oddechu u śpiącego noworodka. Warto również nie używać poduszek, ani kołderek w łóżeczku dziecka, nie palić tytoniu w mieszkaniu, utrzymywać w pokoju dziecka temperaturę około 19°C, oraz układać je do snu na pleckach.