Falvit Mama

portal tworzony przez mamy dla mam

Zdrowie

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

woda

Woda jest ważnym składnikiem naszego ciała. W końcu składamy się w 75% z wody dlatego pić ją trzeba a nasze zdrowie nam za to podziękuje nawet kilkukrotnie. Nie ma życia bez wody. Picie wody to same zalety.

Magiczne właściwości wody?

Woda ma szereg „magicznych” właściwości. Wpływa na metabolizm, na działanie naczyń krwionośnych, chroni przed urazami płód, gałki oczne, mózg, rdzeń kręgowy. Woda jest swego rodzaju „nawilżaczem” organizmu ale żeby tak było – trzeba pić wodę.

Jak dużo pić wody?

Dużo, mówi się, że osoba dorosła na każdy kilogram ciała musi pić 30 ml wody. Lekarze zapewniają, że w trakcie upałów nawet trzy litry wody są jak najbardziej nam potrzebne. Dlatego warto mieć przy sobie butelkę wody. Organizm trzeba nawadniać codziennie. Woda jest naszym termoregulatorem – pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Umożliwia także trawienie i wchłanianie, jest w ślinie oraz enzymach trawiennych, jest niezbędna do dalszego procesu trawienia. Woda także pomaga osobom, które chcą schudnąć, wystarczy wypić szklankę wody pół godziny przed posiłkiem aby zmniejszyć apetyt.

Co wpływa na odwodnienie?

  • Częste sięganie po alkohol

  • Drakońska dieta

  • Ostra biegunka

  • Zbyt częste jedzenie fast foodów

  • Gorączka

  • Oparzenia

  • Krwotok

  • Wymioty

  • Cukrzyca

Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni? Test na odwodnienie?

Tak, możemy zrobić test na to, czy jesteśmy odwodnieni. Wystarczy uszczypnąć się i potrzymać skórę przez kilka sekund, jeśli powrót skóry do swojego normalnego stanu trwa dłużej niż kilka sekund, oznacza to odwodnienie.

Odwodnienie możemy rozpoznać po zmianie koloru swojego moczu, jeśli jest ciemnożółty bądź pomarańczowy – pijemy za mało wody. Dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu codziennie. Odwodnienie możemy również zauważyć po ogólnym rozdrażnieniu, bólach głowy czy elastyczności skóry. Zmęczenie lub senność również zalicza się do objawów odwodnienia. Nudności, zwolnienie reakcji na bodźce. Daje się też we znaki silne pragnienie, aczkolwiek im człowiek starszy tym mniejsze pragnienie odczuwa dlatego nawet gdy senior nie odczuwa pragnienia powinien pić dużo wody. Odwodnienie jest groźnie i może prowadzić nawet do śpiączki, więc pijmy wodę. Nasze zdrowie na pewno się poprawi.

Jak nie zapomnieć o tym by pić wodę?

To proste. Wystarczy przygotować sobie butelkę z wodą na każdy dzień. Ważne jest też filtrowanie wody, na rynku są już butelki filtrujące. To świetne rozwiązanie aby pić lepszą wodę i zużywać mniej plastiku. Świetne? Filtracja wody może okazać się też świetnym pomysłem dla osób zabieganych, wystarczy napełniać butelkę wodą z kranu, filtr przeczyści wodę a my nie musimy się o nic martwić.