Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Zmieniam się »  Razem w ciąży »  Poród rodzinny

Poród rodzinny

Oddaj ten tekst partnerowi. Zanim zdecyduje się na poród rodzinny musi wiedzieć, co go czeka, ale także jak się do niego przygotować. Mężczyzna myśli „projektowo” – zatem jak dobry manager do projektu musi się należycie przygotować: zaczerpnąć wiedzy i doświadczeń od innych, wiedzieć co i po co ma robić, dokonać bilansu zysków, strat, nadziei i zagrożeń. Zaczynamy przygotowania. Start.

1. Zagrożenia. Zapewne i do Ciebie trafiła już informacja o spostrzeżeniu włoskich ginekologów zrzeszonych w stowarzyszeniu SIDIP, którzy na podstawie przeprowadzonej ankiety stwierdzili, że pośród par, które zdecydowały się na wspólny poród znacznie wyższy był odsetek separacji i rozwodów. Wnioski włoskich specjalistów stały się przyczyną wielu debat i kontrowersji. Trudno podejrzewać aby jedyną przyczyną problemów małżeńskich był wspólny poród, a inne czynniki nie były brane pod uwagę. Niemniej jednak zanim podejmiesz (suwerenną i niezależną!) decyzję o porodzie pomyśl o:

• modelu waszego związku, charakterze waszej relacji, pożyciu seksualnym itp.,
• tym, dlaczego chcesz uczestniczyć w porodzie, czy jest to twoja wewnętrzna potrzeba, czy odczuwasz – nawet nie wypowiedziany nacisk ze strony partnerki, rodziny, kolegów, którzy to doświadczenie mają już za sobą?
• tym, jaka rola w porodzie najbardziej Ci odpowiada, jakiej aktywności jesteś w stanie podołać (masaże kręgosłupa, przecięcie pępowiny, przyjęcie dziecka na świat, trzymanie za rękę, liczenie czasu pomiędzy skurczami itp.) Zastanów się czy chcesz uczestniczyć w całym porodzie, czy wolisz ominąć np. ostatnią jego fazę.
• przygotowaniach do porodu.

2. Decyzja. Okres kontemplacji masz już za sobą. Teraz pora na podjęcie męskiej decyzji. Podejmij ją w miarę możliwości szybko, tak aby twoja partnerka miała także czas na oswojenie z myślą o tym jak będzie wyglądał poród. Jeśli nie zdecydujesz się na poród rodzinny, a przyszła mama chciałaby mieć przy sobie zaufaną osobę możecie zaprosić do udziału w tym wydarzeniu mamę, siostrę lub inną bliską osobę, Być może zdecydujecie się na indywidualną opiekę położniczą i to właśnie położna stanie się dla Twojej partnerki najlepszą towarzyszką.

3. Witaj szkoło! Jeśli zdecydujesz się na poród rodzinny, koniecznie zapiszcie się do szkoły rodzenia lub na serię spotkań z położną. Oczywiście, jeśli nie będzie Cię przy porodzie też możesz w takich zajęciach uczestniczyć, bo dowiesz się tam także jak pielęgnować malucha, kiedy partnerkę zawieźć do szpitala i na czym polega syndrom gniazda. W szkole poznasz także techniki masażu, które przyniosą ulgę w czasie skurczy, ćwiczenia oddechowe, które wykonywane z partnerką pomogą jej złapać najzdrowszy dla malucha rytm oddechu. Dowiesz się jak rozpoczyna się poród, jak możesz pomóc na kolejnych etapach tej przygody.

4. Porozmawiaj z nią. Dowiedz się jakie oczekiwania wobec Ciebie ma przyszła mama. Czy chce abyś aktywnie ją wspierał, czy trzymał za rękę i dbał o nastrojową muzykę w odtwarzaczu CD (tak, są takie na salach porodowych!). A może oczekuje, że zadbasz o „techniczne” szczegóły – spakujesz torbę, nie zapomnisz o dokumentach, naładujesz komórkę. Jeśli nie będziesz brał udziału w porodzie wyjaśnij powody swojej decyzji i zapytaj jak możesz wspierać ukochaną poza salą porodową.

5. Godzina zero. Trzy tygodnie przed terminem miej przygotowaną gotówkę oraz numer telefonu do korporacji taksówkowej. Gotówka będzie Ci potrzebna także w szpitalu na ochraniacze, fartuch, kawę z automatu.

Nawet, jeśli jesteś wytrawnym kierowcą, nie decyduj się na prowadzenie – to tak emocjonująca chwila, że o stłuczkę czy wypadek nie trudno. Bardziej przydasz się przytulając partnerkę na tylnym siedzeniu auta. Zawczasu spisz na kartce czego nie możecie zapomnieć i sprawdź czy masz wszystko przed wyjściem z domu. Do listy dopisz: spokój, opanowanie i cierpliwość.

Powodzenia!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam