Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Zmieniam się »  Moje ciało »  Badania w drugim trymestrze ciąży

Badania w drugim trymestrze ciąży

Przed Tobą drugi trymestr ciąży? Przeczytaj jakich badań nie powinnaś przegapić. To ważne, bo w drugim trymestrze czekają Cię te szczególnie istotne dla zdrowia malucha.

O tym musisz pamiętać!

W drugim trymestrze, a dokładniej pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży, lekarz prowadzący zleci Ci wykonanie badania USG, które daje możliwość wykrycia aż 95 % wad rozwojowych płodu. To badanie w czasie, którego doświadczony radiolog może ocenić prawidłowość:

  • serca płodu, jego budowę i działanie
  • rozwoju mózgu, anatomii komór i sierpa mózgu
  • ciągłości kręgosłupa
  • budowy kończyn płodu, rozwoju kości długich
  • twarzy płodu
  • rozwoju takich narządów jak: żołądek, jelita, nerki, pęcherz moczowy
  • ciągłości powłok jamy brzusznej
  • przyczepu brzusznego i łożyskowego pępowiny
  • lokalizacji łożyska
  • ilości wód płodowych

Jeśli w badaniu USG lekarz dostrzeże, coś co go zaniepokoi może skierować Cię na badania prenatalne, które potwierdzą lub (oby!) rozwieją wątpliwości lekarza. Wykonaj je koniecznie. Pamiętaj, że współczesna medycyna potrafi leczyć część chorób jeszcze w łonie matki. Jeśli jest to niemożliwe wykrycie wady pozwoli przygotować się odpowiednio do przyjścia na świat chorego maluszka: poród w specjalistycznej placówce medycznej, zapewnić opiekę lekarską, dowiedzieć się jak zajmować się chorym maleństwem. Informacja o chorobie pozwoli Ci na jej leczenie, przygotowanie się do niej, zorganizowanie "grupy wsparcia" wśród najbliższych, bądź innych rodziców z podobnymi problemami.

Drugi trymestr ciąży to także najlepszy moment na wykonanie USG 3D albo 4D, w czasie którego będziesz mogła obserwować maluszka w wielu wymiarach.

Nie zapomnij o cytrynie...

Nieco później niż USG, bo pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży lekarz zaleci wykonanie badania zwanego "testem obciążenia glukozy". Dzięki temu badaniu lekarz wykluczy zagrożenie tzw. cukrzycą ciążową i nietolerancją glukozy. Badanie polega na pobraniu krwi a następnie wypiciu na czczo 50g glukozy rozpuszczonej w wodzie. Nawet jeśli pasjami lubisz słodycze, ta mikstura wyda ci się wyjątkowo wstrętna. Dlatego możesz ją zagryźć cytryną - ale wyłącznie nią. Po godzinie od wypicia roztworu zostanie Ci po raz drugi pobrana krew w celu zbadania poziomu glukozy we krwi. Powinien on wynosić mniej niż 140mg/dl. Na badanie powinnaś udać się całkowicie zdrowa, ponieważ nawet drobna infekcja może zafałszować wynik badania.

Rutynowe badania

Oprócz szczególnie ważnego badania USG (i ewentualnie badań prenatalnych) oraz testu obciążenia glukozą w II trymestrze ciąży wykonuje się rutynowe badania: morfologię, badanie ogólne moczu, szyjki macicy.

Lekarz, który prowadzi Twoją ciążę może także zlecić inne badania związane z Twoim konkretnym przypadkiem.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam