Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

BMI w ciąży

Jak dobrze przytyć?

W ciąży przytyjesz z pewnością, co więcej – w ciąży przytyć musisz! Ile możesz przybrać na wadze, żeby zmieścić się normie i nie mieć problemów z powrotem do wcześniejszej figury?

Skąd się biorą kilogramy?

Z rozwijającego się nowego życia! W dziewiątym miesiącu ciąży nosisz w sobie dodatkowych dziesięć (około) kilogramów, z czego:

• ok. 3,5 kg waży maluch,
• 1 kg to powiększona macica,
• 80 dag to łożysko,
• pół kilograma to powiększone piersi,
• płyn owodniowy to 1 kg i 20 dag,
• półtora kilograma to zwiększona ilość osocza,
• i aż półtora kilograma wody zatrzymanej w organizmie.

Jeśli sobie pofolgujesz, za radą babć i cioć, jedząc za dwoje cała reszta dodatkowych kilogramów to będzie tłuszcz, z którego jako „polisa” na czas karmienia, przyda się tylko 2 – 3 kilo. Resztę z trudem będziesz próbować zgubić.

Jeśli nie za dwoje, to ile...

Jak zostało powiedziane powyżej jedzenie za dwoje to nie jest dobry pomysł. Jednak prawdą jest, że w ciąży zapotrzebowanie na kalorie jest nieco większe niż zwykle. O ile większe? Tylko od 300 do 500 kalorii dziennie więcej. To znaczy, że twoje posiłki powinny zawierać do 2300 kalorii. Raczej uzupełniaj je owocami, warzywami, orzechami i rybami niż pączkiem!

Sprawdź swoje BMI !

To ile dokładnie możesz przytyć, tak aby maleństwo bezpiecznie się rozwijało, ale też żeby uniknąć spustoszenia w figurze, obliczysz kierując się swoim BMI (czyli indeksem masy ciała) sprzed ciąży. Skorzystaj z tego wzoru:

BMI = waga ciała /(wzrost)2

Jeśli już obliczyłaś swój indeks masy ciała, odczytaj z poniżej tabelki ile dodatkowych kilogramów w ciąży będzie ilością optymalną.

BMI przed ciążą - Tyle możesz przytyć bezkarnie!
poniżej 19 (niedowaga) od 13 do 16 kg
19 – 26 (waga prawidłowa) od 11 do 13 kg
26 – 29 (nadwaga) od 10 do 11 kg
powyżej 29 (otyłość) max. 10 kg

Jak tyjesz i jak schudniesz

Jeśli przyrost masy ciała będzie przebiegał „książkowo”, to w pierwszym trymestrze przytyjesz około 2 kilogramów. W drugim i trzecim trymestrze urośniesz po 6 kilogramów (w każdym). Jeśli tyjesz więcej niż 5 kilogramów miesięcznie koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi, bo może to oznaczać cukrzycę ciążową.

Wraz z porodem ubędzie ci do 7 kilogramów, w ciągu następnych dni około 2. Resztę będziesz zrzucać sukcesywnie – ćwicząc i rozsądnie jedząc. Rozsądnie, bo gwałtowne odchudzanie nie tylko niekorzystnie wpłynie na karmienie piersią, ale także skóra może zareagować rozstępami!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam