Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwszy miesiąc. Początek nowego życia. Najczęściej jeszcze objawy są tak dyskretne, że nawet najbardziej podejrzliwe z nas nie wiedzą, że nowe życie już trwa. To okres ogromnych, rewolucyjnych zmian w organizmie kobiety, o których mogą świadczyć następujące objawy:

Brak miesiączki. Najczęściej pierwszym sygnałem, że jesteśmy w ciąży jest brak miesiączki. Zatrzymanie krwawienia wynika ze zmian hormonalnych jakie towarzyszą ciąży. Nie jest to jednak objaw jednoznaczny, bowiem brak okresu może wynikać z wielu innych przyczyn: stresu, drakońskiej diety odchudzającej, podróży między strefami czasowymi itp. Są również kobiety, u których w początkowej fazie ciąży miesiączka występuje.

Gonadotropina kosmówkowa (HCG). Tę trudną do wymówienia nazwę zna każda z Pań niecierpliwe oczekujących na dziecko. To hormon charakterystyczny dla ciąży. Pojawia się w moczu ok. 7 dnia po zapłodnieniu i oznacza, że zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w błonie śluzowej macicy. I właśnie ten hormon jest wykrywany przez popularne testy ciążowe dostępne w aptekach i drogeriach.

Nieprzyjemne dolegliwości. Większość z kobiet – bo są szczęśliwe wyjątki! – odczuwa w pierwszym miesiącu ciąży różne dolegliwości: piersi stają się obrzmiałe i bolesne, pojawia się nadmierna senność, zmęczenie, słynne humory i kaprysy. Początkowym dniom ciąży mogą także towarzyszyć zaparcia i wzdęcia. Możemy również spodziewać się nadwrażliwości na zapachy, panicznej ochoty na pewne potrawy (niekoniecznie śledzie i kiszone ogórki), do innych smaków natomiast poczujemy dziwną niechęć. Dla wszystkich mam cierpiących na wymioty mamy dwie dobre bardzo wiadomości od naukowców, które być może pomogą lepiej znieść poranne mdłości. Otóż wykryli oni dobre strony tych dolegliwości:

Po pierwsze: Kanadyjscy naukowy odkryli, że dzieci matek które odczuwały poranne mdłości mają wyższy poziom IQ oraz lepszą pamięć od dzieci matek czujących się świetnie.

Po drugie: Poranne mdłości zmniejszają ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka.

Kiedy Ty walczysz z sennością i nudnościami, partner biega o 1 w nocy do sklepu całodobowego po lody z owoców leśnych i boczek maleństwo rozwija się w niewiarygodnym tempie: zaczyna swe życie jako 0,1 milimetrowa komórka, aby na początku czwartego tygodnia mierzyć aż 2 i pół milimetra, a pod jego koniec pół centymetra! Tuż po zapłodnieniu maleństwo ma już płeć, kolor włosów, oczu. Wiadomo też czy będzie niskie, wysokie, smukłe czy krępe! W 21 dniu życia płodowego zaczyna bić serce dziecka i krążyć krew. Pod koniec pierwszego miesiąca dziecko ma zalążki głowy, tułowia, rąk. Pojawiają się też początki ważnych organów wewnętrznych: nerek, wątroby i przewodu pokarmowego. Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób Twoje dziecko będzie się dalej rozwijać odwiedzaj naszą stronę - już wkrótce więcej informacji na ten temat.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam