Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Jestem mamą »  Twój maluch »  Wizyta u stomatologa

Wizyta u stomatologa

Uśmiech - to jedna z pierwszych rzeczy na jaką zwracamy uwagę poznając drugą osobę. Aby był piękny należy o niego dbać od najmłodszych lat. Co więcej - najlepiej, zanim zęby w ogóle się pojawią. Podpowiadamy, jak dbać o zęby i dziąsła malucha oraz jak oswoić go z dentystą.

Po pierwsze - mycie zębów!

Pierwsze zabiegi higieniczne w jamie ustnej należy wykonać już w pierwszych dniach życia malucha. Na początek nie potrzeba żadnych specjalnych akcesoriów czy preparatów - wystarczy gazik (taki jakim przemywasz pępek noworodka) i ciepła przegotowana woda. Wilgotnym gazikiem przemywaj dwa razy dziennie delikatnie jamę ustną dziecka, a unikniesz chorób pleśniawek. Starszemu niemowlęciu, ale wciąż jeszcze bezzębnemu przemyj wnętrze buzi za pomocą specjalnej silikonowej szczoteczki nakładanej na palec. Dzięki takiej miękkiej szczoteczce nie tylko zadbasz o higienę jamy ustnej ale i o poprawiający ukrwienie masaż. Szczoteczkę z włosiem zafunduj dziecku, kiedy pojawi się pierwszy ząbek. Niech maluch myje zęby samodzielnie, ale po każdym myciu - zrób poprawki. Małe dziecko jeszcze nie potrafi umyć zębów dokładnie. Wymyśl zabawę lub inny sposób "wspólnego" mycia zębów, który sprawi, że dziecko polubi tę czynność.

W aptece lub drogerii wybieraj pasty dostosowane do wieku dziecka. Mniejsze dzieci bardzo często połykają pastę do zębów podczas mycia, dlatego musisz wybrać pastę pozbawioną fluoru. Nadmiar tego składnika w organizmie może - zamiast pomóc - zaszkodzić zębom. Prowadzi bowiem do wad szkliwa i próchnicy.

Po drugie - nie taki dentysta straszny jak go malują!

Zaprowadź malucha do dentysty jak pojawią się pierwsze ząbki. Wystarczy, aby dentysta życzliwie porozmawiał z dzieckiem, obejrzał jamę ustną - aby dziecko zapamiętało wizytę dobrze. Wybierz gabinet przeznaczony dla dzieci - masz wówczas pewność, że jego personel lubi i potrafi dobrze zająć się małym pacjentem: uspokoić, zabawić, badanie lub potrzebny zabieg przeprowadzić szybko i bezboleśnie, a na końcu podarować maluchowi drobny upominek, np. naklejkę. Jeśli pierwsza wizyta pozostawi dobre wrażenie nie będziesz miała w przyszłości problemów z zaprowadzeniem dziecka do stomatologa.

Kontrolne wizyty u dentysty powinniście odbywać co pół roku. W przypadku jakiegokolwiek schorzenia lekarz indywidualnie wyznaczy terminy wizyt.

Po trzecie - uwaga na próchnicę.

To najczęściej spotykany problem u maluchów. Wbrew krążącej jeszcze niestety opinii atakuje także zęby mleczne i wymaga leczenia. Zaniedbania mogą doprowadzić do zbyt wczesnego wypadania "mleczaków" - za wcześnie pojawią się wtedy zęby stałe. Ich przedwczesny wzrost może skończyć się wadami zgryzu i kilkuletnim oraz kosztownym leczeniem u ortodonty. Jak zawsze, także i w tym przypadku zdrowiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli już mowa o zapobieganiu, najłatwiejszym sposobem jest przestrzeganie właściwej diety: unikanie słodyczy, zamiana słodkich napojów na wodę i herbatki ziołowe.

W przypadku próchnicy stomatolog ma do wyboru następujące, popularne sposoby leczenia:

  • plombowanie (niektórzy dentyści oferują kolorowe, brokatowe lub błyszczące plomby, bardzo lubiane przez dzieci),
  • lapisowanie, które stosuje się w sytuacji, gdy ząb jest już na tyle zniszczony, że nie można założyć plomby. Dużą wadą tej metody jest to, że zęby pozostają zabarwione na czarno.

Pamiętaj, że w zapobieganiu próchnicy u dziecka bardzo ważne jest zdrowie ... Twoich zębów! Pamiętaj, że zęby zaatakowane próchnicą są ogromnym skupiskiem bakterii, które mogą przenosić się drogą kropelkową i zaatakować jamę ustną twojego malucha. Dlatego dbaj o swoje zęby i również kontroluj ich zdrowie co pół roku.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam