Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Jestem mamą »  Twój maluch »  Słyszę i widzę!

Słyszę i widzę!

Dla nas – dorosłych najważniejszym zmysłem jest wzrok. Poznając coś nowego chętniej korzystamy z wzroku niż innych zmysłów: dotyku czy węchu.

Tymczasem dla noworodka największe znaczenie dla poznawania otaczającej go rzeczywistości mają zupełnie inne zmysły: przede wszystkim węch, słuch dotyk. Dziecko uspokaja się w towarzystwie mamy, nie dlatego, że wygląda ona jak mama, ale dlatego, że pachnie jak mama i ...mleko! Dziecko rozpoznaje mamę po zapachu jej skóry, włosów. Wie, że dotyka je właśnie mama: rozpoznaje mamine kołysanie, głaskanie, przytulanie, masowanie. Maluszek rozpoznaje także głos mamy, który zna jeszcze z życia płodowego. Śpiewaj mu więc jak najczęściej, przypomnij sobie znane z dzieciństwa kołysanki i piosenki. Recytuj proste wierszyki (choćby taki: idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak...).

To moja mama!

W pierwszych 4 – 5 tygodniach życia dziecko zobaczy twoją twarz z odległości około 20 cm. Dlatego nachylaj się jak najczęściej, miej twarz blisko dziecka tak często jak to tylko możliwe: podczas karmienia, przewijania, kołysania. Noworodek nie widzi jednak jeszcze dobrze twojej twarzy: to raczej kontur, zarys twarzy, ogólny rozmazany kształt. Jeśli zatem, zwiążesz włosy w kucyk (zwykle masz rozpuszczone), założysz okulary przeciwsłoneczne dziecko może cię nie rozpoznać, dopóki się nie odezwiesz!

Widzę tatę!

Rozpoznawanie twarzy jest jednak umiejętnością bardzo adaptacyjną i w toku ewolucji niezwykle ważną – znana twarz mamy oznacza bezpieczeństwo, pożywienie, ciepło, nieznana twarz obcej osoby może oznaczać niebezpieczeństwo, zagrożenie. Dlatego już w drugim miesiącu życia maluch rozpoznaje mamę i zapamiętuje jej twarz. Potrafi ją rozpoznać nawet po upływie doby od ostatniego spotkania! Kolejny krok milowy nastąpi już w trzecim miesiącu życia twojego dziecka – nauczy się rozpoznawać innych domowników: tatę, brata, siostrę czy babcię!

Mamo, tato – słyszę was!

Maluszek słyszy was już dłuugo przed urodzeniem, bo już około 20 tygodnia życia płodowego. Głosy rodziców odróżnia od innych głosów już w 30 tygodniu ciąży. Twoje dziecko przychodzi na świat znając i pamiętając już wasze głosy. Dlatego śpiew mamy lub melodyjny, ciepły bas taty uspokoi je już od pierwszych chwil życia!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam