Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Jestem mamą »  Pora do pracy »  Mama na urlopie!

Mama na urlopie!

Po urodzeniu dziecka przysługuje ci urlop macierzyński. Dowiedz ile czasu daje ci prawodawca do opieki nad maluszkiem.

Więcej szczęścia – więcej urlopu

To zależy przede wszystkim od tego, ile pociech urodzisz w czasie jednego porodu:

• jedno dziecko – tylko 20 tygodni,
• bliźnięta – to już 31 tygodni,
• trojaczki – 33 tygodnie,
• czworaczki – 35 tygodni,
• od pięciorga dzieci i więcej – 37 tygodniu.

Długość urlopu macierzyńskiego zależy tylko od ilości pociech wydanych na świat w czasie jednego porodu, natomiast nie ma znaczenia to czy masz już starsze dzieci. To nowość w roku 2010, ponieważ wcześniej urlop macierzyński wydłużał się przy każdym następnym porodzie.

Urlop rozpoczyna się w dniu porodu. Jeśli chcesz możesz złożyć wniosek o wcześniejsze rozpoczęcie urlopu – dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Adoptowana radość

Jeśli z podjęłaś decyzję o adopcji analogicznie jak w przypadku porodu, czas twojego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci adoptowanych za jednym razem. Wymiar przysługującego ci urlopu jest identyczny jak w przypadku urodzenia, ale adoptowane dziecko (lub dzieci) nie może ukończyć 7 roku życia. W przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym granica ta została przedłużona do 10 roku życia.

Dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński to nowość w kodeksie pracy. Określony został w nowym - 182 artykule Kodeksu Pracy. Dodatkowy urlop macierzyński wprowadzany jest stopniowo – dopiero mamy, które urodzą w 2014 roku będą mogły w pełni z niego korzystać. Do tego czasu z urlopu możesz korzystać w następującym wymiarze:

• 2010 i 2011 rok – 2 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka, 3 tygodnie powyżej jednego,
• 2012 i 2013 rok – 4 tygodnie przy urodzeniu jednego malucha, 6 tygodni powyżej jednego,
• 2014 rok – odpowiednio 6 i osiem tygodni.

TO WAŻNE: dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy – możesz go wykorzystać, ale możesz też z niego zrezygnować. Możesz wykorzystać go w całości, ale możesz również zdecydować się tylko na część urlopu. Ale pamiętaj – urlopu udziela się jednorazowo, zatem część urlopu, której nie wykorzystasz przepada bezpowrotnie. Ponadto urlop może być wykorzystany tylko bezpośrednio po właściwym urlopie macierzyńskim. Aby otrzymać taki urlop musisz złożyć wniosek do pracodawcy na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Tata na urlopie!

Od stycznia 2010 ojcu dziecka przysługuje „urlop ojcowski”. Jego pełen wymiar wynosi dwa tygodnie, ale szczęśliwy tata będzie mógł skorzystać z niego w całości dopiero w 2010 roku. W 2010 i 2011 roku ojciec może skorzystać jedynie z tygodnia takiego urlopu. Z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez malucha 1 roku życia.

Tacie przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego – tata musi złożyć do swojego pracodawcy stosowny wniosek najpóźniej w terminie 7 dni przed planowanym urlopem – pracodawca musi się do niego przychylić!

Matka po wykorzystaniu 14 tygodni zwykłego urlopu macierzyńskiego ma prawo zrzec się jego dalszej części na rzecz taty.

Zasiłek macierzyński

Zarówno przez okres zwykłego urlopu macierzyńskiego, jak i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego macie prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje również rodzicom adopcyjnym do 7 roku życia dziecka, chyba że dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – wówczas prawo do zasiłku przedłuża się do 10 roku życia. Wysokość zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop.

Jestem mamą – mam prawo!

Prawodawca przewiduje kilka dodatkowych praw dla pracujących mam:

• Jeśli karmisz swoje dziecko piersią masz prawo do jednej 45 - minutowej przerwy w pracy. Jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko masz prawo do dwóch takich przerw. Ten czas przysługuje ci tak długo, jak długo karmisz piersią.
• Każdego roku przysługują ci dwa dni wolne przeznaczone na opiekę nad dzieckiem.
• Twoja zgoda wymagana jest do zatrudnienia cię w godzinach nadliczbowych, w godzinach nocnych oraz wyjazdów służbowych.

Urlop macierzyński minie w oka mgnieniu – choć z urlopem i wypoczynkiem niewiele będzie miał wspólnego. Wykorzystaj ten wspólny czas na poznawanie maluszka, budowanie więzi, przystosowanie się do nowej roli i ... dla siebie!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam