Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Masz prawo!

Profesjonalny, dobry i traktujący Cię z szacunkiem personel medyczny szpitala może sprawić, że dobrze zapamiętasz poród i kilka dni spędzone później w szpitalu.
Przyjście na świat dziecka będzie wydarzeniem pięknym i intymnym, a "pierwsza pomoc" w opiece nad maleństwem nauczy Cię wiele. I odwrotnie - nieprzyjazna atmosfera, przedmiotowe traktowanie zapiszą w Twej pamięci poród jako nieprzyjemne doznanie. Aby temu zapobiec - poznaj i egzekwuj swoje prawa!

• Masz prawo do informacji

Lekarz czy położna powinni poinformować Cię o przebiegu i celu każdego wykonywanego badania. Każdy zabieg powinien zostać poprzedzony wytłumaczeniem Ci dlaczego jest wykonywany i jakie mogą być jego ewentualne skutki uboczne. Personel powinien także wytłumaczyć Ci dlaczego i jakie lekarstwa podaje Tobie lub dziecku. Personel powinien na bieżąco informować Cię o przebiegu porodu.

• Masz prawo do odmowy

Pamiętaj, że masz prawo nie wyrazić zgody na badania, zabiegi lub podawanie medykamentów. Decyzję podejmuj jednak zawsze po dokładnym wyjaśnieniu Ci przez lekarza wszystkich "za i przeciw". Masz prawo zażądać od personelu szpitala niewykonywania, często niestety rutynowo stosowanych zabiegów, takich jak: nacięcie krocza, lewatywa, golenie krocza, przebicie pęcherza płodowego, czy podanie oksytocyny. Lekarz czy położna muszą uszanować Twoją decyzję jeśli jesteś świadoma, a zabiegi nie są czynnościami ratującymi życie Twoje czy maleństwa.

• Prawo do poszanowania godności

Każda nowa osoba z personelu szpitala, która pojawia się przy Tobie, powinna się z Tobą przywitać i przedstawić Ci się. Następnie powinna powiedzieć Ci jakie badanie czy zabieg będzie wykonywała. To bardzo często łamana zasada w polskich szpitalach. A to przecież także jedna z podstawowych zasad savoir - vivre. Jeśli notorycznie pracownicy szpitala wchodzą do sali gdzie przebywasz, rozmawiają na Twój temat, podłączają kroplówki traktując Cię przy tym przedmiotowo, wyjdź sama z inicjatywą. Możesz zacząć tak: Nazywam się Anna Kowalska, a pani/pan? Wyraźnie żądaj przedstawiania się i informacji na temat wykonywanych czynności.

• Prawo do intymności

Masz prawo odmówić udziału w badaniu lub porodzie udziału osób, które dla przebiegu porodu, badania, czy zabiegu nie są niezbędne, czyli np. studentów medycyny, położnictwa, pielęgniarstwa. Uwaga - nie możesz skorzystać z tego prawa, jeśli zdecydowałaś się na poród w klinice lub szpitalu uczelni medycznej. Wówczas adepci medycyny mają prawo uczestniczyć w badaniu. Jeśli rodzisz na sali z inną ciężarną musicie być od siebie oddzielone ścianką czy parawanem, a lekarze mają obowiązek udzielać Ci informacji dyskretnie - tak aby nie docierały do niepowołanych uszu.

• Prawo do swobodnego porodu

Pamiętaj, że w czasie porodu masz prawo przyjmować najwygodniejsze dla Ciebie pozycje. Możesz chodzić, kucać, przysiadać, korzystać z prysznica, worków, drabinek czy piłek. Jedynie badanie KTG wymaga przyjęcia pozycji leżącej. Jeśli twój poród przebiega bez powikłań masz prawo do dowolnie wybranych przez siebie pozycji przynoszących Ci ulgę.

• Prawo do obecności osoby towarzyszącej

Co ważne - do bezpłatnej obecności bliskiej Ci osoby. Partner, mama, siostra czy przyjaciółka mogą towarzyszyć Ci w tym ważnym wydarzeniu za darmo. Oczywiście szpital ma prawo pobrać niewygórowaną opłatę za czysty fartuch, ochraniacze, nocleg - ale za przebywanie przy Tobie - nie. Jeśli Twój maluch ma przyjść na świat przez zaplanowane cesarskie cięcie, to w niektórych szpitalach obecność osoby towarzyszącej również będzie możliwa.

• Prawo do przebywania z dzieckiem po porodzie

Bezpośrednio o porodzie masz prawo kontaktu z dzieckiem. Noworodek powinien zostać położony Ci na brzuchu na mniej więcej pół godziny. Dopiero po tym czasie maleństwo może zostać zbadane przez lekarza, osuszone, przebrane. Oczywiście jeśli poród i ciąża przebiegały bez powikłań! W przypadku choroby malucha najważniejsze jest jego zdrowie! Jeszcze na sali porodowej powinno odbyć się pierwsze karmienie piersią. Poproś położną, aby towarzyszyła Ci w tym wydarzeniu - jeśli czujesz taką potrzebę lub masz trudności z przystawieniem maleństwa do piersi.

• Prawo do edukacji, uzyskania pomocy i opieki

Masz prawo do pomocy personelu medycznego w takich czynnościach jak karmienie czy przewijanie. Kilka dni spędzone w szpitalu to czas kiedy życzliwe pielęgniarki powinny udzielić Ci wszelkich informacji na temat pielęgnacji dziecka.

• Prawo do opieki duszpasterskiej

Jeśli jesteś osobą wierzącą w placówkach medycznych masz prawo do opieki duszpasterskiej - rozmowy z kapłanem, modlitwy, spowiedzi, komunii.

Wszelkie prawa gwarantuje Ci "USTAWA z dnia 6 listopada 2008 r. O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta". Nie wahaj się ich egzekwować!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam