Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Coraz większy brzuszek »  Już niedługo będę mamą »  Wybór imienia dla Twojego dziecka

Wybór imienia dla Twojego dziecka

Przed Tobą trudny, ale i piękny moment. Wybór imienia dla Twojego dziecka. To niełatwe zadanie – bo musisz wybrać imię dla osoby, której jeszcze nie widziałaś, nie poznałaś jej temperamentu, nie wiesz czy imię będzie współgrało z noszącym je człowiekiem na różnych etapach jego życia.

Imię z historią

Zanim sięgniesz po kalendarz w poszukiwaniu imienia dla swojego dziecka pomyśl o członkach swojej i partnera rodziny. Możesz obdarować potomka imieniem ukochanej babci, wspaniałego dziadka, czy zawsze pogodnej ciotki zapamiętanej z dzieciństwa. Dzięki temu zapewnisz maluchowi więź pokoleniową z przodkami – będziesz mogła opowiadać dziecku historię imienia, wspominać członka rodziny, które je nosił. Możesz także stworzyć drzewo genealogiczne, być może wybrane imię jest w waszej rodzinie od wielu pokoleń. Drzewo wykonane przez Ciebie może w pięknej ramie zawisnąć w pokoju dziecka. Będzie dla niego pięknym prezentem, od pierwszych chwil pokazującym przynależność do rodziny. Później stanie się pretekstem do pytań i snucia opowieści rodzinnych.

Przeszukaj kalendarz

Jeśli nie podoba Ci się imię żadnego z członków waszej rodziny przeszukaj kalendarz w poszukiwaniu tego najładniejszego imienia. Spisz na kartce kilka imion, które najbardziej przypadły wam do gustu. Sprawdźcie czy pasuje do nazwiska, które będzie nosiło dziecko. Pamiętaj, że wyszukane, oryginalne imię z pospolitym nazwiskiem będzie brzmiało dziwacznie: np. Zyta Wątroba, Oktawian Szpak, Nikola Kowalska, czy Xavier Wiśniewski. W przypadku „trudnych” nazwisk lepiej wybrać imię proste, popularne. Dużo lepiej odbieramy: Annę Wątrobę, Stanisława Szpaka, czy Marcina Wiśniewskiego. Prawda?

Pomyśl także o tym, że imię będzie towarzyszyło Twojemu dziecku przez całe życie. Musi pasować do maleńkiej dziewczynki, dorastającej nastolatki, dojrzałej kobiety, ale i nobliwej staruszki. Na przykład popularna ostatnio Zosia – jest takim imieniem, ale wymyślone przez pewnych rodziców imię ... Poziomka już nie.

Jeśli chcesz poznać znaczenie imion, zapraszamy do zapoznania się z naszym Alfabetem imion więcej »

Chcę być oryginalna!

Być może odczuwasz ogromną potrzebę nadania maluszkowi imienia nietypowego, wyróżniającego dziecko spośród innych. Możesz wówczas poprosić o opinię Radę Języka Polskiego, która rekomendując dane imię dla dziecka bierze pod uwagę pochodzenie imienia, jego brzmienie, konsekwencje wyboru nietypowego imienia, poprawność konstrukcji (np. Rada odrzuciła propozycję imienia Tworzyrod w zamian sugerując nadanie imienia Tworzymir), a także zgodność z Ustawą o Aktach Stanu Cywilnego. Pytanie do Rady mogą wysłać rodzice dziecka, ale także kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w przypadku wątpliwości co do możliwości zarejestrowania dziecka pod szczególnie wymyślnym imieniem.

Jeśli potrzebujesz opinii Rady Języka Polskiego skorzystaj ze strony internetowej tej instytucji: http://www.rjp.pan.pl. Prześledź także zakładkę: Opnie językowe – opinie o imionach. Odnajdziesz tam wszystkie opinie wraz z uzasadnieniami, które wydała Rada. Być może znajdziesz tam odpowiedzi na swoje wątpliwości. Fascynująca lektura opinii Rady dostarczy Ci także sporo wiedzy na temat niewyczerpanej fantazji rodziców. Znajdziesz tam imiona takie jak: Wilk, Dąb, wspominana już Poziomka, Uma, Una, Tupak, Ronja, a także pomysł nadania synowi dwóch imion Jan Jan.

Pamiętaj także, że urzędnik, zgodnie art. 50. 1 wspomnianej ustawy: odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.

Wyłącz telenowele!

Bardzo często rodzice wybierając imię dla dziecka kierują się imionami bohaterów ulubionych seriali. Pół biedy, kiedy na fali popularności serialu „Na dobre i na złe” oddziały przedszkolne pełne są Zoś, Julii czy Amelek. Gorzej kiedy kierujemy się serialami dość egzotycznymi i obdarowujemy dziecko słynnym już imieniem Isaura. Pamiętaj, że kiedy moda i fascynacja serialem minie dziecko zostanie z przebrzmiałym imieniem na całe życie.

Jak zmienić imię?

Może zdarzyć się i tak, że wybrane przez was imię nie pasuje do maluszka lub zorientowaliście się, że popełniliście błąd nazywając dziecko w sposób szczególny. Prawo przewiduje w takich przypadkach zmianę imienia bez żadnych konsekwencji czy dodatkowych wniosków. Pod warunkiem jednak, że zmianę imienia przeprowadzisz w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia.

Zmiana imienia później też jest możliwa, jest jednak już bardziej skomplikowana, dlatego decyzję o wyborze imienia przemyślcie bardzo dobrze.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam