Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Chcę zostać mamą »  Późne macierzyństwo »  Wiek ojca ma znaczenie!

Wiek ojca ma znaczenie!

Dużo się mówi o znaczeniu wieku mamy dla zdrowia malucha i przebiegu ciąży. Tymczasem wiek ojca też ma znaczenie.

Trudniej donosić, gdy starszy...tata!

Do takich wniosków doszli francuscy naukowcy, którzy początkowo planowali przeanalizować wpływ wieku matki na ilość komplikacji w przebiegu ciąży będącej wynikiem sztucznego zapłodnienia metodą IUI. Metoda ta polega na laboratoryjnym „wybraniu” najszybszych i najsilniejszych plemników i wprowadzeniu ich bezpośrednio do jamy macicy, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Naukowcy obserwowali aż 21 tysięcy par, które oczekiwały dziecka dzięki tej metodzie i odkryli, że ryzyko komplikacji wzrasta po ukończeniu przez matkę 35 roku życia i 40 roku życia ojca. Najbardziej zaś zdziwił naukowców fakt, że wiek ojca wpływa na ... donoszenie ciąży!

Mimo, że badania prowadzone były na grupie par, których ciąża była wynikiem sztucznego zapłodnienia naukowcy twierdzą że wyniki badań można zgeneralizować.

Młodszy tata to...mądre dziecko!

Z kolei australijscy naukowcy z University of Queensland postanowili zbadać związek miedzy wiekiem rodziców, a inteligencją potomstwa. Przebadano dokładnie 33 437 dzieciaki. Testy zdolności umysłowych przeprowadzano im trzykrotnie: w wieku 8 miesięcy oraz 4 i 7 lat. Badano wrażliwość zmysłów, koordynację ruchową, zdolność myślenia i wyciągania wniosków, uwagę, pamięć. Dodatkowo siedmiolatkom zaserwowano testy na czytanie i liczenie.

I co się okazało? Otóż dzieci starszych ojców osiągały słabsze wyniki w przeprowadzonych testach. Odwrotnie „działał” natomiast wiek mamy: im starsza mama tym wynik testu lepszy!

Winny? Zmutowany plemnik!

Komórki jajowe powstają już w życiu płodowym. Dziewczynki przychodzą na świat z „gotowymi” jajeczkami. Ich liczba w czasie życia kobiety już nie wzrośnie. Inaczej rzecz ma się z plemnikami – powstają one w ciągu życia mężczyzny. Dlatego znacznie wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko mutacji materiału genetycznego. Naukowcy ostrzegają, że jakość spermy znacząco spada po 45 roku życia. Stąd im starszy tata, tym większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak autyzm, schizofrenia, psychoza maniakalno-depresyjna. Poza tym u dzieci ojców powyżej 50 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Obliczono, że w jednym przypadku na pięć za zespół Downa odpowiedzialny jest materiał genetyczny zawarty w plemniku.

Planując ciążę weźmy zatem pod uwagę wiek przyszłego taty i pamiętajmy, że i on do ciąży powinien się przygotować choćby przez rzucenie palenia, nałogów itp. Nie trzeba rezygnować z późnego ojcostwa, ale warto mieć świadomość zagrożeń, które za tym idą.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam