Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Badania prenatalne

Kiedy masz prawo do wykonania badań prenatalnych. Zawsze! W świetle naszego prawa – o czym nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą – każda ciężarna ma prawo do uzyskania skierowania na badania prenatalne.

Prawo, nie przywilej!

Pamiętaj, że każda mama ma prawo do wykonania badań prenatalnych. W świetle prawa płód, który nosisz w swoim łonie to już pacjent. Pacjent, który ma prawo do świadczeń zdrowotnych już w okresie prenatalnym. Twoje nienarodzone dziecko ma pełne prawo zarówno do świadczeń diagnostycznych ( jakimi są właśnie badania prenatalne) jak i leczenia jeszcze przed narodzeniem. Można powiedzieć, że to nie ty dostajesz skierowanie na badanie, ale maleńki pacjent. To nie ty masz prawo do badania, tylko dziecko. Twoim prawem jest informacja na temat stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.

Jeśli masz problem z dostępem do badań prenatalnych w swojej placówce medycznej powołaj się na obowiązującą ustawę z dnia 7 stycznia 1993: „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży”. Przywołany tu dokument prawny stanowi: "Organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są zobowiązane zapewnić swobodny dostęp do informacji i badań prenatalnych, szczególnie wtedy, gdy istnieje podwyższone ryzyko bądź podejrzenie wystąpienia wady genetycznej lub rozwojowej płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu".

Nie przestrzeganie tego prawa możesz zgłosić także do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Jakie badania możesz wykonać?

Jeśli zaistnieje wraz z lekarzem prowadzącym decydujecie się na wykonanie badań prenatalnych macie do wyboru szereg badań diagnozujących płód. Różnią się poziomem inwazyjności i ryzyka poronienia. Doświadczony lekarz wybierze te najbardziej odpowiednie dla ciebie. Najpopularniejsze badania płodu w łonie matki to:
• najbardziej znane i dostępne badanie prenatalne i wykonywane u każdej ciężarnej bez względu na wiek to, oczywiście, USG. To badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla mamy i dziecka. W ciąży wykonuje je się standardowo 3 razy. Badanie ocenia stan malucha, wiek ciąży, ilość dzieci, wykrywa wady wrodzone, wskazuje na położenie dziecka, jego płeć itp.
• jeśli skończyłaś 35 rok życia lub istnieje podejrzenie wady wrodzonej wówczas wykonuje się amniopunkcję. Lekarz za pomocą cienkiej igły pobiera płyn owodniowy. Na podstawie tego płynu określa się czy dziecko nie ma wad chromosomalnych. Ryzyko poronienia w wyniku takiego badania jest niewielkie : od 0,1 do 1 % przypadków.
• większe ryzyko poronienia niesie za sobą biopsja trofoblastu czyli pobranie przez szyjkę macicy próbki łożyska. Na jego podstawie – podobnie jak w amniopunkcji – określa się czy występują wady chromosomalne.
• lekarz może zdecydować także o wykonaniu testu potrójnego. Polega on po prostu na pobraniu krwi od matki i badaniu stężenia następujących substancji: AFP, beta hCG i wolnego esteriolu. Każda wada płodu ma specyficzne dla siebie stężenie tych substancji i na tej podstawie stwierdza się możliwość wystąpienia wady wrodzonej.

Kto nie płaci?

Wiele szpitali, klinik ale też prywatnych placówek medycznych przystąpiło do programu bezpłatnych badań prenatalnych. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać przyszłe mamy, które:
• ukończyły 35 rok życia,
• znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wad genetycznych płodu,
• otrzymają skierowanie od specjalisty: ginekologa lub położnika.

Mamy, które nie zostały objęte programem badań bezpłatnych mogą wykonać te badania odpłatnie. Ich koszt to:
• za badania nieinwazyjne: od 200 do 700 zł,
• za badania inwazyjne ok. 1500 zł.

W Polsce niewiele mam decyduje się na takie badanie, tymczasem aż połowa mam z innych krajów unijnych wykonuje nieinwazyjną diagnostykę prenatalną. Warto zastanowić się nad wykonaniem takiego badania, bowiem część chorób i wad – w tym najczęściej wykrywanych podczas badań prenatalnych wad serca – można leczyć w łonie mamy. A wiedza, że maluszek przyjdzie na świat chory pozwala odpowiednio przygotować się na jego przyjście i uratować mu życie.

I jeszcze zachęta ze strony statystyki. Badania prenatalne aż 95 % mam zapewniają spokojny sen. 5% zaś umożliwiają przygotowanie się na przyjście na świat chorego maluszka, lub leczenie go zanim jeszcze się urodzi.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam