Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Weź pigułkę!

Weź pigułkę!

Nie tak dawno temu pigułka obchodziła swoje 50 urodziny. W ciągu pół wieku swego istnienia zdążyła przeprowadzić w latach 60 rewolucję seksualną, a dziś jest niekwestionowaną królową antykoncepcji – dziś jest najczęściej proponowaną przez ginekologów metodą zapobiegania ciąży. Dlaczego jest tak popularna? Bo jej skuteczność wynosi blisko 100 procent!

Pigułka? Tylko z przepisu lekarza!

Lekarze zalecają tabletkę antykoncepcyjną i tylko lekarz może zdecydować, że tabletkę będziesz zażywać. Wszystkie bowiem pigułki wydawane są na receptę przepisaną przez lekarza. Ginekolog po dokładnych badaniach i wywiadzie lekarskim może zapisać jedną z wielu dostępnych na rynku, odpowiednią dla ciebie pigułkę. W żadnym wypadku nie bierz tabletek na własną rękę – np. opakowań odziedziczonych po koleżankach. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do zażywania tabletek antykoncepcyjnych, których świadomości możesz nie mieć np: wiek, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, choroby układu krążenia w wywiadzie rodzinnym i inne.
Tabletka, oprócz swego pierwotnego zastosowania, ma również inne dobroczynne skutki: reguluje cykl miesięczny, zmniejsza krwawienie miesięczne, obniża ryzyko zachorowania na raka jajnika, jelita grubego, macicy, choroby piersi. Może także zmniejszyć trądzik i zapobiec przetłuszczaniu się skóry głowy.

W czym wybierać?

Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają w porównaniu z pierwszymi bardzo niewielkie, a skuteczne dawki hormonów. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje pigułek hormonalnych:

Tabletka jednofazowa – to obecnie najczęściej stosowana tabletka. W opakowaniu znajduje się ich 21, które należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze. Każda pigułka zawiera taką samą ilość identyczny skład estrogenów i gestagenów. Tabletka hamuje owulację i wpływa na śluz szyjkowy, zwalnia perystaltykę jajowodów. Po 21 dniach, należy przerwać przyjmowanie tabletki – w tym czasie występuje krwawienie przypominające miesiączkę.

Tabletka dwufazowa – obecnie jest bardzo rzadko polecana. W opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek. W jednych tabletkach zawarte są estrogeny a w drugich - estrogeny i progestageny. Przyjmuje się je osobno - najpierw pierwszą serię, a następnie po ich zakończeniu - serię drugą. Po przyjęciu obu serii tabletek należy zrobić 7 dni przerwy.

Tabletka trójfazowa. Zdarza się, że z różnych powodów kobieta nie może przyjmować najwygodniejszej tabletki jednofazowej, wówczas lekarz może zaproponować pigułkę trójfazową: zawiera ona estrogen i gestagen w trzech różnych dawkach. Tutaj kolejno po sobie przyjmuje się trzy różne serie tabletek – efektem jest najwierniejsza imitacja naturalnego cyklu miesięcznego.

Jeśli planujesz ciążę

Jeśli chcesz odstawić antykoncepcję hormonalną i planujesz zajść w ciążę skontaktuj się z lekarzem, bowiem cykle miesięczne po niej mogą się różnić od normalnych: mogą być bezowulacyjne bądź nieregularne albo znacznie wydłużone. U każdej kobiety powrót do standardowych cykli przebiega inaczej, dlatego ważne jest konsultowanie się ze specjalistą. Możliwe jest zajście w ciążę tuż po odstawieniu pigułek, jednakże lekarze zalecają odczekanie 2 miesięcy.

Być może słyszałaś obiegową opinię o tym, że po odstawieniu tabletek wzrasta szansa na ciążę bliźniaczą. Jednak żadne badania nie potwierdzają takiej prawidłowości. Naukowcy skłaniają się raczej ku uwarunkowaniom genetycznym w tej kwestii niż wpływowi tabletki!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – pytaj swojego ginekologa. I pamiętaj – masz prawo do najdziwniejszych pytań.

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam