Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Test ciążowy

U jednych powoduje skoki z radości pod sam sufit, innym daje odetchnąć z ulgą, a niektórym funduje kilka nieprzespanych nocy z rzędu, podczas których kołacze się jedno pytanie : „ I co ja teraz zrobię!?” Dziś będzie o wywołującym te skrajne reakcje teście ciążowym.

Jak to dawniej bywało?

Od niepamiętnych czasów kobiety chciały widzieć czy są w ciąży zanim brzuszek zacznie się zaokrąglać, a widoczne zmiany w organizmie nie pozostawią cienia wątpliwości. Pierwsze wzmianki o specyficznym teście ciążowym można znaleźć w egipskich papirusach. Otóż Egipcjanka, aby dowiedzieć się czy jest brzemienna ochlapywała swoim moczem ziarna pszenicy lub jęczmienia. Kiełkujące ziarno oznaczało wynik pozytywny. Bzdura? Nie do końca. Współcześni naukowcy zajęli się badaniem wpływu moczu ciężarnej, a ściślej mówiąc zawartego w nim hormonu zwanego gonatropiną kosmówkową, na kiełkowanie zbóż. Okazuje się, że test miał sprawdzalność na poziomie 70 %. Nieźle, prawda?

Jeśli myślisz, że określenie płci dziecka jest możliwe dopiero od czasów pojawienia się USG to się mylisz! Podobno określenie płci umożliwiał także powyższy test ziarenkowy. Jeśli wykiełkowało ziarno jęczmienia przyszła mama mogła oczekiwać chłopca, jeśli zaś wzeszło ziarenko pszenicy – dziewczynki. Niestety skuteczność tej metody nie została potwierdzona współcześnie.

Pierwsze współczesne testy ciążowe pojawiły się w 1977 r. w USA a ich działanie opiera się właśnie na wykrywaniu gonatropiny kosmówkowej w moczu kobiety.

Gonatropina kosmówkowa. Co to takiego?

W 1960 r. naukowcy odkryli, że zagnieżdżający się w ścianie macicy zarodek wydziela specyficzny hormon zwany gonatropiną kosmówkową (skrót: HCG - human chorionic gonadotropin). Dzięki niej „działa” tzw. ciałko żółte, które na samym początku ciąży organizuje produkcję progesteronu. Hormon ten pojawia się po kilku dniach od zapłodnienia w krwi i moczu przyszłej mamy ( we krwi kilka dni wcześniej niż w moczu).

Kiedy przeprowadzić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej jest wykonać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, bowiem test potrafi wykryć ciążę już ok. 21- dniową. Jesteś w dużo lepszej sytuacji niż Egipcjanki, bo wynik testu otrzymasz już po 1 do 5 minut, a jego sprawdzalność wynosi niemalże 100%. Z wszakże jednym zastrzeżeniem: jeśli test wykonujesz w bardzo wczesnej ciąży, kiedy stężenie gonadtropiny jest jeszcze niskie test może dać wynik negatywny, mimo ciąży. Dlatego powtórz test po kilku dniach. Jeśli jednak zobaczysz dwie kreski – w ciąży jesteś z pewnością.

Rodzaje „domowych” testów.

W aptece możesz kupić testy ciążowe, do samodzielnego wykonania w domu, trojakiego rodzaju:

test paskowy – zbierasz mocz do jałowego słoiczka, a następnie zanurzasz w nim pasek testu,
test płytkowy – zbierasz mocz do jałowego słoiczka a następnie za pomocą dołączonej do testu pipetki wkraplasz mocz na płytkę testu,
test flamastrowy – aby poznać wynik przez kilka sekund trzymasz specjalny flamaster pod strumieniem moczu.

Testy te działają na podobnej zasadzie a ich skuteczność jest taka sama, wybór więc zależy od ciebie.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam