Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Chcę zostać mamą »  Planowanie ciąży »  Sposób na niepłodność

Sposób na niepłodność

Na myśl o kolejnej wigilii, urodzinach, chrzcinach cierpnie Ci skóra. Z radością w tych dniach powitałabyś grypę żołądkową, jeszcze cieplej - zapadnięcie się pod ziemię. Pytania wprost ("kiedy w końcu zostanę babcią?) aluzje ( "a zegar tyka: tyk, tyk, tyk") dobre rady (Ela to miała tak samo i...). Od dawna staracie się o potomka, ale upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym nie widać. Nie jesteś w swoich cierpieniach osamotniona, co czwarta kobieta ma problemy z zajściem w ciążę. Jak sobie z nimi radzić?

Zacznijmy od statystyki: poczujesz, że nie jesteś sama. Co więcej - że na Twój kłopot jest rada! Po pierwsze więc - niemal dwa i pół miliona osób (kobiet i mężczyzn) ma trudności z poczęciem dziecka. Ale przeszło połowa z nich dwa lata po rozpoczęciu leczenia nie przesypia nocy z powodu ... płaczu niemowlęcia. Własnego.

Od czego zacząć ?

Od rozmowy. Przekonaj partnera, że ciąża to nie tylko kobieca sprawa. Co czwarta para ma problem z poczęciem z przyczyn leżących po obu stronach związku. Dlatego jeśli do leczenia zgłosicie się oboje szybciej będziecie cieszyli się potomstwem. Zanim lekarz wyeliminuje wszystkie możliwe przyczyny leżące po stronie kobiety minie wiele cennego czasu. To ważne, zwłaszcza wtedy kiedy przekroczyłaś 35 rok życia. Jeśli uda ci się przekonać partnera do wizyty u lekarza, pora na znalezienie dobrego ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Porozmawiaj z koleżankami, które borykały się z podobnym problemem, poszukaj informacji w internecie, poradź się swojego lekarza prowadzącego.

Wy zacznijcie od wspólnej wizyty - lekarz zacznie od rozmowy i wywiadu. Wypyta was o ogólny stan zdrowia, regularność i przebieg cyklu miesięcznego, samopoczucie, obciążenia rodzinne, nałogi, tryb życia. Następnie zleci wam badania, które pomogą ustalić przyczyny waszych problemów. Jakie to mogą być badania? Oto najczęstsze powody problemów z płodnością:

  • Badanie poziomu hormonów we krwi: FSH, LH estradiolu i prolaktyny w ściśle określonym czasie: od 2 do 6 dnia cyklu. Obserwację cyklu w badaniu USG w konkretnych, wskazanych przez lekarza dniach. Lekarz zleci Ci takie badania jeśli podejrzewa, że brak ciąży spowodowany jest brakiem jajeczkowania. Jeśli taka jest przyczyna lekarz zaleci Ci terapię hormonalną. O takiej przyczynie twoich kłopotów mogą świadczyć następujące objawy: nieregularne cykle, brak krwawienia miesiączkowego, bardzo długie cykle, dotkliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego.
  • Badanie poziomu hormonów: FSH, LH, estrogenów, progesteronu, prolaktyny, testosteronu, hormonów tarczycy. Badania te zostaną Ci zlecone jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie przedwczesną menopauzę. Niestety młody wiek nie oznacza, że ten problem Cię nie dotyczy. Zdarza się menopauza u kobiet, które nie przekroczyły 35 roku życia. Świadczyć o niej mogą następujące objawy: uderzenia gorąca, nagłe pocenie się. Po postawieniu diagnozy lekarz zleci terapię mającą na celu przywrócenie owulacji.
  • Badanie stężenia prolaktyny we krwi, enzymów wątrobowych, hormonów tarczycy. Dodatkowo oznaczenie poziomu mocznika i kreatyniny w moczu. Skierowanie na te badania otrzymasz jeśli lekarz będzie podejrzewał, że przyczyną niepłodności jest zbyt duże stężenie prolaktyny. Nieprawidłowość tę można podejrzewać jeśli: od pewnego czasu nie masz chęci na seks, często odczuwasz ból głowy, cykle miesięczne stały się nieregularne. Lekarz zaleci terapię likwidującą przyczynę wydzielania zbyt dużej ilości prolaktyny: niedoczynność tarczycy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, zbyt duże wydzielanie tego hormonu przez przysadkę mózgową.
  • Badanie poziomu progesteronu w krwi. To badanie będziesz musiała wykonać w konkretnym dniu cyklu, jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie niedobór progesteronu. Jego objawami mogą być: wyjątkowo obfite i trwające dłużej niż tydzień krwawienia miesięczne. Terapia będzie polegała na przyjmowaniu leków podwyższających poziom progesteronu w organizmie. To bardzo ważny hormon - umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy.
  • USG jajników oraz oznaczenie poziomu LH, FSH, testosteronu, lipidów oraz cholesterolu. Wykonasz te badania, jeśli lekarz podejrzewa zespół policystycznych jajników. Objawy tego zespołu to: skąpe i rzadkie miesiączki, nadmierne owłosienie na twarzy i klatce piersiowej oraz nogach, trądzik, bardzo tłusta cera, otyłość. Leczenie polega na podaniu preparatów hormonalnych lub mechanicznym uwalnianiu komórek jajowych.
  • Badanie radiologiczne z kontrastem. Badanie to ma potwierdzić lub wykluczyć niedrożność jajowodów. Można ją podejrzewać jeśli cykle masz regularne i prawidłowe a mimo tego nie zachodzisz w ciążę. Terapia polega na "otwarciu" jajowodów laparoskopowo lub na zapłodnieniu "in vitro".
  • Badanie USG i badanie krwi na obecność w niej markera CA-125. Ten zestaw badań jest wykonywany jeśli lekarz podejrzewa endometriozę. Endometrioza może dawać następujące objawy: obfite, sprawiające ból miesiączki, plamienia pomiędzy miesiączkami. Skuteczną terapią jest podawanie leków hormonalnych, a także leczenie laparoskopowe.
  • Spermogram. To badanie, któremu powinien poddać się Twój partner. Zalecane, kiedy powodem niepłodności jest zła jakość nasienia mężczyzny. Zdarza się u mężczyzn palących, zażywających sterydy, chorujących w przeszłości na świnkę, żylaki powrózka nasiennego, ale i inne schorzenia np. przewlekłe infekcje, zmiany hormonalne. Kłopoty z nasieniem wymagają leczenia hormonalnego, niekiedy też zapłodnienia „in vitro” lub inseminacji plemnikami innego mężczyzny.

Po dziecko do...psychologa!

Niekiedy przyczyny kłopotów z płodnością leżą w psychice pary. Wówczas należy rozpocząć terapię psychologiczną. Jeśli wykonane badania wskazują na prawidłowe działanie wszelkich narządów zgłoście się do dobrego psychologa. Pomoże on znaleźć przyczyny waszych kłopotów: stres, odczuwanie nadmiernej presji, brak poczucia bezpieczeństwa, trudności z komunikacją, nierozwiązane konflikty. Jeśli przyczyny niepłodności są natury biologicznej także przyda wam się opieka psychologiczna. Bywa, że leczenie niepłodności jest długie, żmudne, emocjonalnie wyczerpujące. Bywa, że partnerzy przestają widzieć siebie nawzajem, czerpać przyjemność ze świata, widzą wyłącznie upragnione dziecko. Wtedy również przyda się opieka doświadczonego psychologa.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam