Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Chcę zostać mamą »  Planowanie ciąży »  Dni płodne: jak je rozpoznać, objawy płodności?

Dni płodne: jak je rozpoznać, objawy płodności?

Kiedy najlepiej się kochać? Zawsze! Ale jeśli planujesz potomka lub odwrotnie – decyzję o dziecku odsuwasz na później warto abyś dowiedziała się jak twój organizm informuje cię o owulacji, czyli dniach płodnych. Przeczytaj jak rozpoznać te dni.

Po pierwsze. Masz ochotę się kochać? Budzisz się z myślą o porannym seksie? Prawdopodobnie oznacza to dni płodne, ponieważ popęd płciowy w najbardziej płodnych dniach cyklu jest największy.

Po drugie. Z przyjemnością oglądasz swoją twarz w lustrze? Cera gładka, jakby jaśniejsza a błyszczące włosy poddają się szczotce? Masz płodne dni! Natura tak zdecydowała – w te dni masz być piękna, atrakcyjna i ponętna.

Po trzecie. W czasie owulacji możesz odczuwać lekki ból w okolicach podbrzusza. Twoje piersi staną się natomiast bardzo wrażliwe na dotyk.

Po czwarte. Aby dowiedzieć się w jakim momencie cyklu jesteś obserwuj śluz. W czasie owulacji będzie on najbardziej obfity. Jego konsystencję najłatwiej porównać do kurzego białka – będzie rozciągliwy, lekko galaretowaty, bezbarwny i śliski. Po owulacji śluz się skończy a wraz z nim dni płodne. Na miesiąc.

Najlepiej obserwować śluz zaraz po oddaniu moczu. Nigdy po stosunku, ponieważ śluz wydzielany w trakcie podniecenia może być inny od tego, który produkowany jest w „stanie spoczynku”. Jeśli nie możesz odnaleźć śluzu na bieliźnie czy papierze możesz zachęcić go do wyjścia za pomocą ćwiczeń mięśni kegla. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśnia łonowo-guzicznego. Jak wykonać takie ćwiczenie? Po prostu zaciskaj mięśnie pochwy i odbytu na 10 sekund. Rób to przez 5 minut z kilkusekundowymi odstępami. Uwolniony w ten sposób śluz możesz łatwo określić pod względem koloru i konsystencji.

Po piąte. O tym, że jesteś płodna może poinformować cię... termometr, ponieważ podczas dni płodnych temperatura twojego ciała jest wyższa niż zazwyczaj. Codziennie zatem dokonuj pomiarów temperatury swojego ciała kierując się poniższymi zasadami:

• użyj termometru elektronicznego wskazującego temperaturę ciała z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku,
• czas pomiaru musi być dokładnie taki sam,
• mierz temperaturę zawsze o tej samej porze dnia, najlepiej zaraz po przebudzeniu.
• dokonuj pomiaru zawsze w tym samym miejscu ciała np. zawsze pod pachą, zawsze w ustach. Temperatura w różnych miejscach twojego ciała różni się między sobą. Normalnie różnice te są niewielkie, ale dla wyznaczenia dni płodnych mogą być kluczowe.
• używaj zawsze tego samego termometru.

Po szóste. Obserwuj szyjkę macicy. Na kilka dni przed owulacją będzie ona położona niżej miękka i otwarta, a po jej zakończeniu znajdzie się wysoko, twarda i zamknięta. Podczas pierwszych obserwacji określenie w jakim momencie cyklu znajduje się macica będzie dla ciebie dosyć trudne, z czasem jednak na tyle dobrze poznasz swoje ciało, że nie będziesz miała kłopotów z określeniem poszczególnych ważnych parametrów (np. twardości czy położenia szyjki). Przestrzegaj następujących zasad:

• przed badaniem dokładnie umyj ręce,
• badaj szyjkę raz dziennie, od pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki poczynając,
• badanie wykonuj zawsze o tej samej porze dnia,
• sprawdzaj „stan” szyjki zawsze w tej samej pozycji np. kucając lub stojąc oparwszy jedną nogę na stołku, rogu wanny czy bidecie,
• odpręż się!

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam