Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Ruch w ciąży

Ruch, wysiłek fizyczny, sport zalecane dla zdrowia są zawsze. Nawet osoby chore powinny być aktywne fizyczne (oczywiście nie każdy rodzaj wysiłku jest wskazany), a co dopiero przyszłe mamy. Dlatego w ciąży także możesz, a nawet powinnaś się ruszać!

Tego unikaj...

Zacznijmy od tego czego w ciąży Ci nie wolno, żeby potem przejść do przyjemniejszej części i wyliczyć wszystkie przyjemności, z których rezygnować nie musisz.

W ciąży powinnaś unikać:

• Sportów kontaktowych - łatwo w nich bowiem o kontuzje. Grę w szczypiorniaka, koszykówkę czy kick-boxing zaplanuj za jakieś 9 miesięcy;
• Sportów, w których łatwo o wypadek - jazdy konnej, zjazdów na nartach, skoków ze spadochronem, akrobatyki.
• Nurkowania - zmiana ciśnienia może mieć niekorzystny wpływ na kobietę w ciąży.
• Ćwiczeń powodujących ucisk na brzuch.

... a tym się ciesz!

Lista zakazów za nami. Teraz możesz wybrać aktywność fizyczną, która sprawi Ci przyjemność:

• Spacery. Być może to właśnie okres ciąży zmobilizował Cię do wysiłku fizycznego i postanowiłaś więcej się ruszać. Jeśli ćwiczenia i sport znasz tylko z lekcji w-f w szkole to zacznij spokojnie – od spacerów. Na początek spróbuj półgodzinnych spokojnych przechadzek. Stopniowo zwiększaj ich długość i tempo. Po dwóch tygodniach poczujesz różnicę – Twój oddech będzie głębszy i spokojniejszy, będziesz potrafiła go kontrolować, a Twoja wydolność fizyczna będzie większa.

• Pływanie. W ciąży możesz korzystać z różnych aktywności fizycznych związanych z wodą. Dzięki wyporności wody nasze ciało jest „lżejsze” dlatego ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów ani kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie nie grożą także kontuzjami bowiem woda działa jak amortyzator. W ciąży najlepszy dla Ciebie będzie aqua-aerobik, pływanie żabką i kraulem na plecach.

• Aerobik dla przyszłych mam, pilates, joga. To ćwiczenia dzięki którym popracujesz nad mięśniami nóg, rozluźnisz mięśnie podtrzymujące kręgosłup i stawy biodrowe. Nauczysz się prawidłowo oddychać i panować nad swoim oddechem co bardzo Ci się przyda przy porodzie.

• Biegi. Jeśli lubisz bieg, możesz oddawać się tej przyjemności oczekując dziecka. Wybierz tylko odpowiednią powierzchnię – najlepiej równą, żwirowaną lub piaskową alejkę w parku. Nie biegaj po terenie leśnym gdzie wystające kamienie lub korzenie czy gałęzie mogą stać się przyczyna upadku. W ciąży ścięgna rozluźniają się dlatego łatwiej jest skręcić lub zwichnąć nogę. Równa powierzchnia znacznie zmniejszy to ryzyko. Nie wybieraj także twardych powierzchni asfaltowych, upadek na nich będzie boleśniejszy. Biegaj spokojnym truchtem.

• Siłownia. To ostatnie miejsce, które kojarzy Ci się z kobietą w ciąży. A jednak... Na siłowni możesz korzystać z roweru stacjonarnego lub bieżni. Pod okiem trenera wybierzesz przyrządy, na których bezpiecznie poćwiczysz ramiona, ręce, uda, pośladki. Zdecydowanie odpuść sobie brzuszki i ćwiczenia wymagające skrętów tułowia.

Zrezygnuj z wysiłku jeśli...

... Twoja ciąża jest zagrożona lub Twój lekarz prowadzący widzi inne przeciwwskazania zdrowotne (np. cukrzycę lub nadciśnienie) do uprawiania sportu. Nie ćwicz także w upalny dzień, ani wtedy gdy masz podwyższoną temperaturę lub infekcje. Krwawienie, kłopoty z oddychaniem, skurcze lub mdłości także powinny być sygnałem do zaniechania ćwiczeń, a przede wszystkim, do wizyty lekarskiej. Podczas ćwiczeń miej zawsze przy sobie butelkę z wodą niegazowaną i popijaj małymi łykami aby uzupełniać płyny w organizmie.

Dlaczego warto?

Naukowcy są zgodni. Aktywność fizyczna w ciąży działa zbawiennie na:

• Układ oddechowy i układ krążenia. Dzięki poprawieniu ich wydolności łatwiej zniesiesz poród, a następujące po sobie fazy będą znacznie krótsze.
• Mięśnie i wygląd skóry. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia rozstępów, szybciej wrócisz to formy po porodzie, zapobiegniesz szpecącym i groźnym żylakom.
• Ukrwienie macicy. Dzięki temu, maluch otrzyma więcej tlenu i składników odżywiających.
• Przebieg ciąży. Mamy aktywnie fizyczne rzadziej doznają powikłań: wcześniejszego porodu, niewłaściwego ułożenia płodu, otyłości.
• Kondycję noworodka tuż po urodzeniu. Mamy, które regularnie ćwiczyły rodzą maluchy o wyższej liczbie punktów w skali Apgar.
• Laktację. Mamy, które są aktywne mają mniejsze problemy z karmieniem piersią.
• Samopoczucie mamy. Dzięki endorfinom wysportowane mamy są szczęśliwsze, bardziej odporne na ból, stres i depresję.
• Figurę!

Przekonana?

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam