Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Chcę zostać mamą »  Moje życie po zajściu w ciąże »  Przyszła mama super kierowcą!

Przyszła mama super kierowcą!

Podobno kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn. A kobiety w ciąży? Jeszcze lepszymi - muszą dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale - co dla nich najważniejsze - bezpieczeństwo dziecka. Dlatego przyszła mama za kierownicą jest uważna, ostrożna i rozsądna. Stosuje się do przepisów, zasadę "ograniczonego zaufania" opanowała do perfekcji, a to zdanie "jakoś się uda" wykreśliła ze słownika kierowcy. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić dla poprawy waszego bezpieczeństwa.

1. Zapnij pasy! Nie musisz tego robić. Przepisy zdejmują ten obowiązek z przyszłych mam, ale dla własnego i malucha bezpieczeństwa pasy powinnaś zapiąć. Ważne jest aby pas był dobrze zapięty: nad mostkiem i jak najniżej pod brzuchem. Jeśli nie masz pasów, które automatycznie rozmiarem dostosowują się do gabarytów pasażera zwróć uwagę, aby były dobrze wyregulowane. Czyli nie za luźne, ale i nie zapięte zbyt ciasno.

2. Kup adapter. Nie, nie chodzi tu o popularny dawniej sprzęt grający. Adapter to specjalne, niewielkie urządzenie, które sprawi, że dolny pas bezpieczeństwa będzie znajdował sie tam gdzie powinien, czyli tuż pod twoim brzuchem. Adapter składa się z dwóch części: specjalnej podkładki, umiejscowionej na fotelu oraz szlufki, przez którą trzeba przełożyć pas biodrowy.

3. Ustaw fotel. Teoretycznie, zgodnie z zasadami wpajanymi uczniom w szkołach jazdy, powinien to robić kierowca za każdym razem kiedy siada za kierownicą. Praktycznie - rzadko sprawdzamy ustawienie fotela. Przyszła mama powinna jednak zawsze sprawdzić ustawienie fotela: kierownica nie może uciskać brzucha, a swoboda ruchów powinna być pełna - od tego zależy szybkość reakcji w niespodziewanej sytuacji na drodze!

4. Plecy prosto! Pamiętaj o właściwej postawie przy prowadzeniu auta. Wyprostuj plecy, oprzyj je tak aby mocno przywierała do oparcia fotela. Wyprostuj także ramiona i ułóż dłonie (koniecznie obie !) na kierownicy w pozycji "za piętnaście trzecia". Tak ustawione dłonie gwarantują najszybszą reakcję w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia na drodze.

5. Nie jedź tą drogą! Staraj się zawsze dobrze zaplanować trasę podróży. Unikaj korków, zatłoczonych centrów wielkich miast, wyboistych i nierównych dróg. Stres i spaliny nie sprzyjają ani tobie, ani dziecku.

6. Zrób sobie przerwę! Postaraj się aby twoja podróż nie była zbyt długa. Najlepiej jeśli nie przekroczy 2 - 3 godzin. Jeśli koniecznie musisz odbyć dłuższą drogę koniecznie rób przerwy. Rozprostuj nogi, przespaceruj się, wypij trochę wody. Zjedz coś. I w drogę!

7. Zachowaj dystans! Zawsze pilnuj bezpiecznego odstępu od auta jadącego przed tobą. Nie siedź "na ogonie". Twoje reakcje mogą być nieco wolniejsze, a gwałtowne hamowanie czy zderzenie może okazać się niebezpieczne.

8. Przyda ci się poduszka. Powietrzna. W razie wypadku ochroni ciebie i malucha.

9. Gdzie jest granica? Od 7 miesiąca ciąży zrezygnuj w ogóle z prowadzenia samochodu. Ściany macicy mogą uciskać żyłę główną dolną. Może to wywołać zasłabnięcia, spadek ciśnienia krwi, omdlenia.

10. Znajdź sobie towarzystwo. Staraj się unikać samotnej jazdy. Towarzystwo może ci się przydać w przypadku złego samopoczucia czy niebezpieczeństwa.

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam