Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Mamo, wygraj z nałogami!

Ciąża to czas kiedy należy zrezygnować z nałogów i złych nawyków. Dla rozwijającego się człowieka zdrowy tryb życia mamy jest pakietem ubezpieczeniowym, polisą która będzie procentowała przez długi czas. Dlaczego?

Mamo, nie pal!

Często sama natura podpowiada nam rzucenie palenia, ponieważ wiele kobiet palących w początkowych tygodniach ciąży czuje niechęć do palenia – warto posłuchać własnego organizmu i rozpocząć walkę z nałogiem. Warto też poprosić o wsparcie najbliższych – to prawda, że w czasie ciąży nasza motywacja do odstawienia papierosów jest większa niż zazwyczaj, jednak wsparcie partnera, mamy, przyjaciółki gwarantuje nam niemal 100 - procentowy sukces! Poinformuj swojego lekarza o paleniu – dzięki temu dowiesz się jakimi środkami farmakologicznymi możesz pomóc sobie w rzuceniu nałogu, lekarz będzie wiedział jak prowadzić ciąże, jakich nieprawidłowości może się spodziewać.

Zdecyduj się rzucić palenie, bo:

• Dziecko w życiu płodowym dostanie więcej tlenu, bo krążenie między macicą a łożyskiem jest lepsze. Dziecko jest lepiej przygotowane do porodu,
• Dziecko ma większą szansę na zdrowie
• Waga urodzeniowa malucha będzie prawidłowa,
• Zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu,
• Redukujesz ryzyko astmy, alergii, chorób płuc,
• Ryzyko poronienia, odklejenia łożyska, ciąży pozamacicznej, a nawet urodzenia martwego dziecka znacznie spada.

Pijana mama – pijane dziecko

Na czas ciąży zrezygnuj również z alkoholu. Z łatwością przenika on przez łożysko, a więc do krwiobiegu dziecka. Niedojrzały organizm dużo gorzej radzi sobie z przetworzeniem nawet niewielkiej dawki alkoholu niż dorosły człowiek. Jeśli wypijesz alkohol ilość promili u twojego dziecka będzie znacznie wyższa niż u ciebie! Odstaw alkohol zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – wówczas bowiem kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne człowieka. Zdecyduj się całkowicie odstawić alkohol – nie istnieje bowiem bezpieczna dawka alkoholu, która gwarantuje urodzenie zdrowego potomka.

Zdecyduj się odstawić alkohol, bo:

• Unikniesz FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. FAS wiąże się z niedorozwojem fizycznym, małogłowiem, niską wagą urodzeniową, rozszczepem podniebienia, wadami serca. Dzieci z FAS często mają też charakterystyczne rysy małe oczy, opadające powieki, mały zadarty nos, brak rynienki podnosowej, wąską górną wargę, brak czerwieni wargowej, małą żuchwę, spłaszczony środek twarzy.
• możesz uniknąć innych wad, które mogą ujawnić się nawet wiele lat po porodzie,
• zapobiegniesz przedwczesnemu porodowi,
• zmniejszysz ryzyko nadpobudliwości, trudności w koncentracji, kłopotów z pamięcią , agresji, niedostosowania – te trudności objawiają się najczęściej dużo później, bo w okresie dojrzewania. Te trudności są najczęściej wynikiem picia w trzecim trymestrze, kiedy dojrzewa mózg.

Mniej kawy i herbaty!

Z tych używek nie musisz rezygnować całkowicie – wystarczy, że je ograniczysz. Zarówno kawa jak i herbata zawierają polifenole, które mogą prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie mamy. Kawa i herbata może również prowadzić do trudności w przyswajaniu wapnia. Jeśli filiżanka kawy jest ci potrzebna do przebudzenia – spróbuj porannej gimnastyki. Lepiej, zdrowiej i z korzyścią dla figury wprowadzi cię w aktywny dzień.

Spróbuj wykorzystać czas ciąży do wyrobienia w sobie pozytywnych nawyków zdrowotnych: ćwiczenia, dieta bogata w warzywa owoce, ryby i chude mięso, rezygnacja z używek. Być może uda ci się je zachować na całe życie?

Dodaj komantarz

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam