Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Strona główna Chcę zostać mamą »  Moje życie po zajściu w ciąże »  Bądź pod dobrymi skrzydłami!

Bądź pod dobrymi skrzydłami!

Jeśli chcemy mieć takie same prawa, to musimy mieć takie same obowiązki – powiedziała Magdalena Środa w wywiadzie udzielonym w marcu ubiegłego roku magazynowi Wysokie Obcasy. Panią filozof, etyk, Polkę Roku 2009 i minister ds. równouprawnienia (w rządzie Marka Belki) do tej refleksji skłoniło między innymi to, że kiedy pracowała w ministerstwie, jedna z jej podwładnych w ciąży odmówiła lotu samolotem.

Czasem więc samolotem polecieć po prostu musisz. – o ile możesz zrezygnować z lotu na wymarzone wakacje na Dominikanie – są sytuacje w których lot samolotem jest niemal konieczny. Jak się do niego dobrze przygotować?

• Jeśli jest taka możliwość, podróż samolotem zaplanuj w drugim trymestrze ciąży. Lekarze odradzają podróż w pierwszym trymestrze ciąży (ryzyko plamienia), a zdecydowanie sugerują jej odłożenie od 24 tygodnia ciąży (ryzyko przedwczesnego porodu). Na własną odpowiedzialność możesz podjąć decyzję o locie (np. z ważnych przyczyn rodzinnych), ponieważ linie lotnicze wpuszczają na pokład samolotu przyszłe mamy do 36 tygodnia ciąży.

• Kupując bilet koniecznie zapytaj jakich dokumentów będziesz potrzebowała, aby odbyć lot – niektóre linie lotnicze żądają dodatkowych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do lotu od lekarza prowadzącego, kart przebiegu ciąży, badanie określające grupę krwi, itp.

• Aby było ci najwygodniej poproś o miejsce w środku samolotu, tam lot jest odczuwany najłagodniej.

• Pij bardzo dużo niegazowanej wody mineralnej. W samolocie powietrze jest bardzo suche, dlatego w czasie trzygodzinnego lotu powinnaś wypić aż litr płynu (właśnie wody czy herbatki owocowej).

• Co 30 – 40 minut zrób kilka kroków po samolocie. Oczywiście, jeśli nie kłóci się to z poleceniami załogi, do których musisz stosować się bezwzględnie, to ona bowiem dba o bezpieczeństwo pasażerów. Dzięki takiemu mikroskopijnemu spacerowi unikniesz obrzęków.

• Pas bezpieczeństwa zapinaj – podobnie, jak w samochodzie – pod brzuchem, w okolicach miednicy.

• Zginaj i prostuj nogi w kostkach, po to aby zapobiec zapaleniu żył.

• Weź ze sobą tabletki o działaniu rozkurczającym (chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej). Jeśli poczujesz ciążenie w dole brzucha, skurcze lub zaczniesz plamić weź tabletkę, a nastepnie jak najszybciej będzie to możliwe skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli staniesz przed wyborem – lecieć, czy nie - pamiętaj, że to ty podejmujesz ostateczną decyzję. Powinnaś się w niej kierować wskazaniami lekarza, rozsądkiem i – choć to zabrzmi dziwnie – trochę własną, matczyną już przecież, intuicją.

Szczęśliwego lotu!

Z brzuszkiem trudniej sprostać wyzwaniom. Dowiedz się czym jest nasza kampania i jak ją poprzeć

Załóż konto i korzystaj z wyjątkowych przywilejów i korzyści dla przyszłych mam